Biz Kimiz?

This post is also available in: İngilizce

Elif’in yazı yazalım, Nuran’ın toplanalım, Gülçin’in konuşalım demesiyle bir araya gelmiş bir grup kadın yazılımcıyız. Kadın yazılımcı adaylarına kadın yazılımcılığın nasıl birşey olduğunu hissettirmek, kadın yazılımcıların kadın olduğu için yaşadıklarını birbirimizle paylaşmak, üstüne düşünmek ve kadın yazılımcılar olarak kendi aramızda haberleşebileceğimiz bir ortam sağlamak istiyoruz.

Amacımız;

  • Kadın yazılımcıların görünürlüğünü arttırmak
  • Kadın yazılımcı adaylarına özellikle İstanbul dışındakilere ilham vermek
  • Kadın yazılımcılara ve kadın yazılımcı adaylarına yapılan ayrımcılığı ve önyargıları konuşmak ve bununla ilgili farkındalık yaratmak
  • Kadın yazılımcılar için bir haberleşme/iletişim ağı sağlamak

Amacımıza ulaşmak için yaptıklarımız:

  • Kadın yazılımcı konuları ile ilgili yazılar ve kadın yazılımcıların teknik konulardaki yazılarını yazıyor ve yayınlıyoruz.
  • Kadın yazılımcı konuları ile ilgili kişiler için bir eposta listesi yürütüyoruz.
  • Üniversite ve liselerdeki kadın yazılımcı adaylarını etkinliklerde bir araya getirip topluluktaki rol modeller ile tanıştırmak ve kızlara etkinlik sonrasında da destek olmak, gerçekleştirecekleri projelerde ve/veya diğer konularda (sorularını cevaplayarak, fikir vererek vs) destek oluyoruz.
  • Sektördeki kadın yazılımcı ihtiyacından dolayı bize ulaşan işverenler ile iş arayan kadın yazılımcıları buluşturuyoruz. İş ilanlarını siteden/sosyal medya hesaplarından/mail grubundan duyurmak ve geri dönüşleri ulaştırıyoruz. Ayrıca kadın yazılımcıları ilgilendireceğini düşündüğümüz etkinlikleri ve eğitim imkanlarını duyuruyoruz.

Kadın olan ve yazılım ve teknoloji ile ilgilenen herkesi aramızda görmek isteriz. Aramızda hem tecrübeli kadın yazılımcıları hem de öğrenci veya yeni mezun kadın yazılımcılar var.

Bize bu form üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kadın yazılımcı konuları ile ilgilenenler için bir eposta listemiz var. Kadın, erkek, teknik olan olmayan herkes üye olabilir. herkes+subscribe@kadinyazilimci.com adresine bir eposta gönderdiğinizde size bir link gelecek. O linkteki formda kendinizi tanıtıp başvurursanız listemize üye olabilirsiniz.