AppStore’da bir naif güzel oyun : Monument Valley

Ayşe Çetin —  9 Mayıs 2014 — Yorum bırakın

Merhabalar,

Bir android uygulama geliştiricisi olarak iOS’ta olan bitenleri de bilmek elzem bir durum. Bu yazıda sizlere muhteşem grafik tasarımıyla App Store’da sunulan ücretli bir oyundan bahsedeceğim : Monument Valley

Oyun ücretli lakin, sadece o güzel renk seçimleri, insanı sakinleştiren müzikleri için 3.99 dolara değer diye düşünüyorum.

 

Oyunun ana kahramanı Aida isminde sevimli bir veled. Tamamiyle perspektif görmeyle alakalı bir oyun diyebiliriz : Çevirdikçe yeniden açılan yollar, yollarda bağırmak için bekleyen kargalar, iç içe geçmiş labirentler, kutuların içinden çıkan gizli odalar ve daha nicesi..

Oyun totalde 10 bölümden oluşuyor. Ben oynadığımda 2 saatte bitirdim, ama bitirince tadı damağımda kaldı diyebilirim. Yukarıda Aida’nın bir bölümü bitirdiğinde karşımıza çıkan ekran görüntüsü var. Bu görüntüyü uygulamanın grafiklerine gerçekten güvenen tasarımcıların her ekran için uygulama içinde ekran görüntüsü alabilme imkanı sağlaması ile elde ettim. Çoğu kişinin Monument Valley içindeki görüntüleri masaüstü ekranı için kullandığını gördüm ve hatta ‘Monument Valley postcards’ adında uygulamalar bile AppStore’da yerini almış durumda. Oyunun bir bölümünü bitirdiğinizde, bunu sosyal medyada paylaşmanızı sağlayacak seçenek de mevcut, hem de halihazırda gelen hashtag’leri ve yazıları ile.( #monumentvalleygame hashtagi ile twitter’da bir çok ekran görüntüsü bulabilirsiniz.)

Monument Valley gibi elegan grafik ve renk seçimli oyunların en büyük handikapı sanıyorum ki gerçekten bizi çok da zorlayamamaları. Benzeri şekilde Year Walk adlı oyunun da bu kategoride değerlendirilebileceğine inanıyorum.

Monument Valley sizlere gerçekten hiçbir şeyin aslında göründüğü gibi olmadığını anlatabilecek bir oyun.

Ayşe Çetin

Posts

No Comments

Be the first to start the conversation.

Yorum yapmak için