DevWomen Isparta 2014 Ardından

Gülistan Boylu —  8 Kasım 2014 — 3 Comments

Herkese selamlar 🙂

Teknik sebepler ötürü biraz geç de olsa DevWomen etkinliğimizin heyecanını sizlere aktarabileceğimi düşünüyorum.

Süleyman Demirel Üniversitesi Yazılım Kulübü olarak Kadın Yazılımcı topluluğu ile ilk kez geçen sene Pamukkale Üniversitesindeki Women Developers Day (WDD)’de tanıştık.

Benim ve bir çok kadın yazılımcı adayı öğrenci arkadaşımın ufkundaki aydınlanmayı görünce kendi üniversitemizde de yapmalıyız kararını vermiştik.

Geçtiğimiz Pazartesi  3 Kasım 2014 tarihinde geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz DevWomen 2014 etkinliği ile de açılışımızı yaptık.
Sevgili Vildan Ilkı, Ezgi Erdem, Melis Dinçol ve Merve Kara misafirimiz oldular.

Etkinliğimizin teması tabi ki “Kadın Yazılımcı” idi. Bunun yanı sıra konuklarımızın bizimle neler paylaştığına sırası değinmek istiyorum.

İlk sunum Ezgi Erdem’indi. GDG Eskişehir ve Kadın Yazılımcı oluşumlarının içinde yer alan Ezgi’den Material Design ve giyilebilir teknolojiler hakkında keyifli bir sunum dinledik. Material Design adımlarını bizimle paylaştı.
Bunun yanı sıra GDG ve aslında yakalayabileceğimiz çok fazla fırsat olduğu hakkında da bize bilgiler verdi. Ezginin sunumu içerisinde Google Dublin ofisi ile bağlantıya geçtik. Berna Ağar’a bağlanarak, “Inbox” hakkında detaylı bilgi aldık. Ayrıca sorulara cevap veren arkadaşlarımızda inbox davetiyelerini aldılar.

ezgi erdem

Merve’den Php frameworku olan Laravel’i dinledik. Teknik detayların çok boğucu olmadığı, genel olarak Laravel’i tanımamıza yönelik faydalı bilgiler aldık. Merve’nin yazılımcılığa bakış açısını dinledik. Bulunduğu ofis ortamında bazen gerçekten de kadın yazılımcı olmanın zor taraflarının olduğunu, bir yerde kadınlara “yapamaz ya bi yerde tıkanır” gözü ile baktıklarını anlattı. Hatta salondaki kadınlar olarak bayıldığımız bir kesiti aktarmak istiyorum : “Erkekler biz sabahlarız kod yazarken diyor, eee bende sabahlarım ne var yani. İyi hoş da kadın mantığı bi yerde tıkanıyormuş. Ne tıkanıyo abi ya? Aynı kodu yazıyoruz işte. Ben bu yola başımı koydum, vazgeçmeyeceğim!”

merve kara

Melis‘ den öncelikle dünyadaki gelişmeleri dinledik. Amerika’da yaklaşık 5 buçuk ay bir start-up projesinin tasarım ayağında yer alan Melis, oraya nasıl gittiğini, dünyanın nerede olduğunu, dünyadaki kadınların nerelerde olduğunu ve Türkiye’de durumun nasıl olduğunu, en sonunda da bizim neler yapabileceğimizi anlattı. Sunumun ikinci kısmında da Adobe Muse ile nasıl site tasarlanır temel hatları ile öğrendik.

melis dinçol

Ve son olarak Vildan… Günün en verimli sunumlarından bir tanesi şüphesiz “Android Nedir? Yenir mi?” sunumu oldu. Androd’i temel hatları ile anlatan Vildan’ı dinlerken en çok dikkatimi çeken arkadaki beylerin “Harbi biliyor bu kız yalnız” deyimi oldu . Dönüp “Tabi ki biliyor” demek istedim! Andorid’e hakim olduğu her halinden belli olan Vildan‘ın sunumu ardından kendisini bu kez workshop için davet etmemiz için istekler geldi. Buradan da talebimizi yazılı olarak dile getirmiş oluyorum 🙂 Ayrıca Vildan’ın mesajı da çok netti “Ellerinizi koda bulaştıracaksınız, başka yolu yok.”

vildan ılkı

Konular bunlarla sınırlı değildi. Sektördeki durumumuz, kaçırdığımız fırsatlar ve daha çok farklı şeyler ile ufkumuzun açılığı bir etkinlik oldu. Amacımıza ulaştığımız da gelen yorum, teşekkür ya da eleştirilerden belli olunca ekipçe mutlu olduk! 🙂

Bütün bu güzel detaylardan sonra birazcık da ekibin heyecanına değinerek yazımı sonlandırmak istiyorum. Her şeyin ayarlanması, her detayın düşünülmesi ve organize edilmesi hepimiz için çok değerliydi. Bu etkinliğin Isparta’da başlaması ise benim için çok anlamlıydı. Buradaki ilk yazıma sebep ve çocuğum gibi oldu diyebilirim. Buradan da bize destek olduğu için içinde bulunmaktan çok mutlu olduğum Kadın Yazılımcı ailemize teşekkür ediyorum.

devwomen ısparta

DSC_0374-compressor

 

DevWomen 2015’ e hepinizi bekliyoruz…

Sevgilerimle.

 

Gülistan Boylu

Posts

Bilgisayar mühendisliği mezunu, yüksek lisans öğrencisi , 2 yıllık blog yazarı, yemek yapma delisi, çocuk hastası, ortağı ile kendi işinin amelesi.

3 responses to DevWomen Isparta 2014 Ardından

  1. Merhaba.DevWoman sadece Suleyman Demirel Universitesi’nin mi etkinliği?

  2. Merhabalar:) Biz kadın yazılımcı teması içeren bir etkinliğe “DevWoman” ismini bulduk 🙂 Sadece bize ait değil, ama bu isimle ilk biz yaptık sanırım:) Yoksa farklı isimlerle gittikçe artan şekilde kadın yazılımcı temalı etkinlikler yapılıyor.
    Sevgiler.

Trackbacks and Pingbacks:

  1. IBW – Innovative Business Women | Kadın Yazılımcı - 27 Nisan 2015

    […] IT sektöründeki yerini temsilen ilk etkinliğimizi DevWomen adında ve geçtiğimiz Kasım ayında düzenlemiştik. Keyifli bir etkinliğin ardından da bu […]

Yorum yapmak için