Django Girls

Sena Pekşin —  17 Ağustos 2020 — 1 Comment

Merhaba , uzun zamandır blog yazmak istiyordum fakat bir türlü eyleme geçirememiştim. Sevgili Gülçin Yıldırım Jelinek’ in sağladığı motivasyon ile ilk blog yazımı sizlerle paylaşıyorum.

Djangogirls ve Kadın Yazılımcı ile ilk tanışmam üniversite birinci sınıfa dayanmakta. İstanbul’da dördüncüsü gerçekleşen Django Girls etkinliğine başvuru yapmış ve kabul edilmiştim. Bilgisayarın karşısına geçip kod yazmayı ilk kez bu etkinlikte tattım diyebilirim. Tahmin edersiniz ki ilklerin heyecanını ben de herkes kadar yaşıyordum. Nerden bilebilirdim katılımcı olduğum etkinliği bir gün kendi üniversitemde organize edeceğimi ..

Her şey Sevgili Elif Kuş’u üyesi bulunduğum topluluğun etkinliğine konuşmacı olarak davet maili atmam ile başladı. Geri dönüt ‘konuşmacı olmak yerine şöyle bir etkinlik düzenlemeye ne dersin?’ olunca moderatörümüz Elif Kuş, sponsorumuz Safkan Yazılım, diğer organizatör arkadaşım Elif Uçhan ve IEEE topluluğu ile Django Girls Kütahya serüveni başladı.Etkinlik tarihi belirlendikten sonra ilk iş etkinliği duyurmak olmuştu. Okul içerisine asılan posterler ve sosyal medya ile etkinliğimizi duyurup katılımcılara ulaşmaya başlamıştık. Katılımcı isteklerini gördükçe heyecanımız daha da artmaya başlamıştı.

Katılımcılarımız , mentörlerimiz belli olduktan sonra gerekli diğer hazırlıklar için kollarımızı sıvamıştık. Katılımcılar ile iletişime geçmek, atıştırmalıkları hazırlamak , baktıkça yüzlerde gülümseme bırakan mini hediyeler hazırlamak , okulumuzu süslemek gibi işlerimizi de el birliği ile hazırlamaya devam ediyorduk.

Etkinlik tarihi gelip çattığında, birçok farklı şehirden gelen katılımcılarımız ve mentörlerimiz ile birlikte kodlamaya sabah 11.00’da başladık. Tatlı küçük aralar ile 19.30’a kadar çatır çatır kod yazdık.Öğrenmeye meraklı 18 katılımcımız ile harika sonuçlar elde ettik.

İster katılımcı ol, ister mentör, istersen gel maydanoz ol! Ne olursan ol gel mottomuzla harika bir etkinlik gerçekleştirdik.

Django Girls Kütahya

Etkinliğin bana kattıklarına gelecek olursam; başarıları ile ilham alabileceğim, tecrübelerinden yararlanabileceğim kadın yazılımcılar ile tanışma fırsatım oldu. 18 kadını yazılımla tanıştırmanın heyecanını, etkinliğin verimli geçmesinin mutluluğunu yaşadım.

Yıllar sonra kaleme alarak da güzel bir yad etmiş oldum 🙂 Seneye görüşürüz demişiz ama sanırım birazcık arayı uzatmışız . Kim bilir belki Kütahya’da yeniden düzenlemek isteyenler olur. Bunun için Django Girls etkinliği nasıl düzenlerim? Nasıl gönüllü olurum? yazısına göz atmanızı tavsiye edebilirim.

Son olarak; etkinliğimizin düzenlenmesinde vesile olan herkese buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Sena Pekşin

Posts

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden taze mezunum. Blog yazarak birlikte öğrenme serüveni oluşturmak ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

One response to Django Girls

  1. Ellerinize sağlık yazı için 🙂

Yorum yapmak için