Geleceği Yazanlar’da Staj

Esra Altıntaş —  21 Ağustos 2014 — 2 Comments

Merhaba!

Bu blog yazımda Artistanbul şirketinde, Turkcell’in Geleceği Yazanlar projesi dâhilinde yapmakta olduğum stajdan bahsedeceğim. Geleceği Yazanlar projesi Android, iOS ve Windows Phone eğitimleriyle mobil yazılım geliştirmek isteyen ve bilişim dünyasına adım atmak isteyen herkes için büyük bir fırsat. Hiç programlama bilgisi olmayan biri bile bu proje sayesinde çok fazla şey öğrenebilir.

Staja gelmeden birkaç gün önce sadece Android kurulumu yapmış ve bununla ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Az biraz da Java bilgim vardı. Android konusunda pek bir şey bilmediğim için Geleceği Yazanlar tarafında staj yapmak istedim.

Geleceği Yazanlar kapsamında eğitime başlayan kişilerin bu süreçte ilerleyebilmesi için karşılarına çıkacak sınavı başarıyla geçmesi gerekiyor; fakat sınavı geçmek tek ölçüt olmamalı. Sınavı yaparken cevabını bilmediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda başka kaynaklara bakabilir veya sorunun geçtiği konuya tekrar dönmelisiniz. Sınavdan %70 başarıyla geçip, bilmediğiniz soruların cevabını araştırmıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

Peki, bu staj süresince ben Geleceği Yazanlar’a ne kattım?

Sıkı bir GNU/Linux ve Ubuntu kullanıcısı olarak baktığımda, Android eğitimlerinde Linux ortamında geliştirme ortamını çalıştırmayla ilgili bazı eksiklikler vardı. Windows üzerinde birçok şeyin kurulumu anlatılmış; fakat Linux ortamında neyin nasıl yapılacağı ile ilgili pek bir şey aktarılmamıştı. Ben de bütün kurulumların Linux üzerinde nasıl yapılacağı, kullanılması gereken bütün kütüphanelerin nasıl ekleneceğini Geleceği Yazanlar’daki Android eğitimlerine ekledim. Bu ve bunun gibi pek çok iyileştirme sayesinde şu anki eğitimlerde anlatılanları Linux kullanıcıları çok rahat anlayabilir ve bilgisayarlarında deneyebilir.

Peki, Geleceği Yazanlar’da en çok neyi sevdim?

Eğitimleri alırken yanlış olduğunu düşündüğünüz yerin düzeltilmesi için yorumlar yapabiliyor, aklınıza takılan yerlerle ilgili sorular sorabiliyor ve sorulan sorulara siz de cevaplar verebiliyorsunuz. İnternet üzerinde bir yerlere yorum yaptığımda, sorular sorduğumda bunların birileri tarafından okunup geçildiğini, önemsenmediğini, yaptığım yorumların boşa gittiğini düşünüyordum; ancak öyle değilmiş :).

Geleceği Yazanlar içerisinde yapılan yorumlar, sorulan sorular, sizin verdiğiniz cevaplar anında birileri tarafından inceleniyor. Redmine tabanlı görev takip sisteminde hemen bir görev açılıyor (şu an 232 açık görev mevcut) ve söz konusu iyileştirmeler bir takvim dâhilinde sürekli olarak yapılıyor. Hatta bu yazıyı yazarken kontrol ettim, Eylül 2013’ten bu yana Geleceği Yazanlar’da yeni eğitim içerikleri, sürüm güncellemeleri, anlatım iyileştirmeleri, blog ve etkinlik girişleri için açılmış toplam 889 görev kapatılmış durumda.

Android eğitimlerini alırken bir yandan da eğitimlerin nasıl daha yararlı hale getirilebileceği konusunda çalıştım. Eksik gördüğüm her konuda yeni görevler açtım. Böylelikle eğitimler çok daha iyi hale getirildi. Eğitimler iyi olmasına rağmen sürekli olarak daha da iyi ve eğlenceli hale getirebilmek için çalışıyoruz.

Stajda öğrenilenler

Eğitimler içerisinde ne kadar soru sorup yorum yaptığınız, son derece önemli. O yüzden bu eğitimleri alırken bol bol sorular sorup, eksikler varsa giderilmesinde yardımcı olmanız, hem Geleceği Yazanlar ekibine hem de size çok faydası olacağından emin olabilirsiniz.

Staj süresince sadece teknik şeyler öğrenmiyorum elbette. Bir şirkette işlerin nasıl ilerlediğini, nasıl hareket edilmesi gerektiğini gözlemlemek, staj yaparken öğrenilmesi gereken şeylerin başında geliyor. Artistanbul hem teknik yönden hem de hayat dersleri konusunda beni iyi eğitiyor.

Bir başka yazıda görüşmek üzere, sevgilerle.

(Bu yazının orjinali bu bağlantıdadır.)

Esra Altıntaş

Posts Twitter Facebook

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi. Özgür yazılımcı. Yemek de yapar türkü de söyler kod da yazar.

2 responses to Geleceği Yazanlar’da Staj

  1. Geleceği yazanlar çapında yorum ve yazılarda markdown desteği istiyoruz.

  2. Kim demiş kızlar kod yazamaz diye 😛 İşte Erkeklere Taş Çıkartan 15 Kadın Hacker Ve Web Geliştirici

    http://www.sosyalimon.com/iste-erkeklere-tas-cikartan-15-kadin-hacker-ve-web-gelistirici/

Yorum yapmak için