Linux Yaz Kampı’ndan Esintiler

Seher Y —  31 Ağustos 2014 — 18 Comments

Bikaç yıldır katılmayı isteyip bir türlü katılamadığım Linux Yaz Kampı’na bu yıl katılma fırsatı buldum ve kamptan beklediğimin çok daha fazlasını buldum. Her yönüyle mükemmel bir kamp süreci geçirdim. Bilmeyenler için kamptan kısaca bahsedelim.

Linux Kullanıcıları Derneği ve İnternet Teknolojileri Derneği tarafından düzenlenen Linux Yaz Kampı Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor. Bu yıl 11-23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen kampta farklı alanlarda kurslar verilmektedir. Kampa katılmak için http://kamp.linux.org.tr/ adresinden başvuru yapmak gerekiyor. Kampa seçilirseniz başka birşey yapmanıza gerek kalmadan katılım sağlayabilirsiniz. Kampa katılım ücretsizdir. Yol, yemek ve konaklama katılımcının kendisine aittir. Konaklama için dernek KYK Yurdu ve misafirhanelerle konuşup yer ayarlamaktadır. Aslında dernek size tüm kolaylıkları sağlıyor. Kampa katılım için devamsızlık hariç bir kısıtlama da yok. Yalnız devamsızlık konusunda sıkı bir denetim var. Yani sizden istedikleri kampta elinizden geleni yapıp eğitimi size en faydalı olacak şekilde gerçekleştirmek.

10639460_10152633941197487_3945508342191163855_n

Dersler sabah 09:30’da başlayıp akşam 21:30’da sona eriyor. İlk başta çok yorucu olacağını düşündüm fakat 1-2 gün gittikten sonra o kadar yorucu olmadığını farkettim. Gün boyunca 2 defa 1 buçuk saatlik yemek araları veriliyor. Dersler genellikle uygulamalı olduğundan daha anlaşılır oluyor. Eğitmenler sürekli sınıfın içinde dolaşarak anlaşılmayan yerleri tekrar anlatıp, takılan herkesle ilgilenerek çıkan problemleri anında düzeltiyorlar. Bu sayede sınıfta bulunan herkes dersi kolaylıkla takip edebiliyor. Ders aralarında da eğitmenlere rahatça ulaşmak mümkün. Bütün bunların dışında derste yapılan alıştırmalar, örnekler ve projeler sık sık github üzerinden paylaşılıyor. Eğitmenler ve kampta bulunan tüm görevliler her an yardımcı olmaya hazırlar.

Tabiki bütün kamp derslerle ve eğitimlerle geçmiyor 🙂 Kahvaltılar, piknikler ve canlı müzik gibi organizasyonlarla çok keyifli zaman geçirdik. Ders aralarında toplu gidilen yemekler de gayet güzel geçti. Beklentimin çok üstünde oldugu kamptan çok memnun kaldım. Sadece ben de değil kampta bulunan herkes çok memnun kaldı. Kampın sonlarına doğru, 12 günü dolu dolu geçirmenin mutluluğu herkesin yüzünden okunuyordu. Kısaca hem öğrendik hem eğlendik. Kampta bulunan eğitmenler ve görevliler ellerinden geleni yaparak çok faydalı bir kamp süreci yaşamamıza olanak sağladılar. Emeği geçen herkese burdan tekrar teşekkür ediyorum. 🙂

 

Seher Y

Posts

Özgür yazılımcı, öğrenmeyi, okumayı, araştırmayı , yazmayı ve kadın yazılımcılara destek olmayı sever.

18 responses to Linux Yaz Kampı’ndan Esintiler

 1. Kadından yazılımcı mı olurmuş güldürmeyin beni 🙂

 2. Öncelikle, şunu net olarak belirteyim:

  Bu siteyi ben kurmadım.

  Ama, elimden gelen her şekilde, kadın yazılımcıları çok zamandır (ilk kadın yazılımcıyı işe alalı dokuz yıl olmuş) siteyi de fikir halinde olduğu günden beri destekliyorum.

  Çok sayıda yazılımcıyı, üniversitede eğittim (yüzlerce). İşyerinde beraber çalıştım ve yetiştirdim (onlarca). İş görüşmesinde değerlendirdim (bir kaç yüz).

  Bunların sonunda, şunları söyleyebilecek kadar deneyimim var:

  (1) Kadın yazılımcı VAR.

  (2) Kadın yazılımcılar, sayıca daha azlar.

  (3) Sayıca az olmalarının sebebi, daha az yetenekli, becerikli yada çalışkan olmaları değil. Sebep, büyük oranda üstlerindeki sosyal baskı ve erkek yazılımcıların dışlama ve “klik” olma girişimleri.

  (4) Erkek yazılımcıların, kendi yetenek ve becerileri hakkındaki şişmiş fikirleri kadınlarda yok. Daha açık söylemek gerekirse, erkek yazılımcılar, kendi yeteneklerini kendilerine ve başkalarına abartma konusunda önde gidip bayrak sallıyorlar. Kadın yazılımcı ise, “şunu yaparım” diyorsa yapıyor.

  (5) Kendi hakkında abartılı fikre sahip olma oranı, erkek yazılımcıların içinde, “kadından yazılımcı olmaz” diyenlerde, çok daha yüksek.

 3. domain Yaşar Safkan üzerine kayıtlı

 4. Domain bi kadına ait değilmiş falan diye asıl amaçla ilgili olmayan şeylerle uğraşmakla KADIN yazılımcının olup olmamasının bir anlamı yok. Kadından yazılımcı olmaz demeyi anlayamıyorum zaten. Hayır Erkek oldun bi de yazılımcı oldun, ne oldu? Uzaya maymun mu gönderdin? Hadi gönderdin diyelim. Eee bunu bir kadının yapamayacağı anlamına gelmez. Basit düşünmek lazım. Bi erkek yazınca çıktı veren print komutu kadın yazınca “Olmaz şimdi müsait değilim.” mi diyecek?

  Bu düşüncede olan erkeklerin şu listeye bi bakması iyi olur sanırım:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Women_computer_scientists

  Üslubum sebebiyle biraz sert yorumlamış olsam da kimseye hakaret etme niyetim yoktur. Asıl tepkim 21.yy’da hala cinsiyet ayrımcılığı yapan zihniyetedir.

 5. sitenin tasarimini hangi kiz yaptiysa güzel olmuş

 6. Ekleyeceğim şeyler var:
  1. Kadın yazılımcı daha ÇOK olmalı.
  2. Mesleği bu erkek-egemen bakış açısından kurtarabilecek olanlar; öncelikli olarak eğitmenlerdir.
  3. Gerçekten, bir “kadın yazılımcı” ile çalışan kişi, bu deneyimden sonra bakış açısını değiştiriyor.
  4. Kadın Yazılımcı platformunu sonuna dek destekliyorum.

 7. kadın yazılımcı gerçekten çok önemli yazdığım programları belli bir düzene sokuyorlar ctrl-k işine yarıyorlar

 8. kadınlar olmasaydı erkek yazılımcılar olmazdı 🙂

 9. Kadın yazılımcı olur,olması ve sayılarınında artması gerekir fakat bayanların öğrencilik hayatlarını bitirdikten sonra kolay yolu seçip yazılımdan uzaklaşmalarının nedenini bence erkeklerde değil kendilerinde aramaları gerekir.

Yorum yapmak için