Neden kadınlara özel bir topluluğuz?*

Kader Sucuk —  7 Kasım 2017 — Yorum bırakın

Sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri: Neden kadınlara özel bir topluluksunuz? İsminizde “Kadın” kullanarak siz de ayrımcılık yapmış olmuyor musunuz?

Sadece Türkiye’de değil dünyanın hemen her yerinde ayrımcılığa uğrayan gruplar için belli organizasyonlar, dernekler vs. kurulur. Örneğin çocuk istismarını düşünmek bile bizim için korkunçtur ama her gün sayısını bile bilmediğimiz çocuk istismara uğrar. Bu yüzden çocuk istismarı ile mücadele için pek çok dernek, kurum kuruluş ve hatta devlet örgütlenmesi vardır. Örneğin kadına(yada gücünüzün yettiği başka bir gruba) şiddet ve hatta cinayet affedilemezdir ama ülkemizde her gün kadınlar tanıdıkları/tanımadıkları erkeklerin şiddeti sebebi ile yaralanır, hayatını kaybeder. Bu yüzden kadınlar için dayanışma evleri kurulur, hatta yakın zamana kadar bakanlığı bile vardı. Bunlara göçmenleri, eşcinselleri, azınlıkları ve başkalarını ekleyebilirsiniz.

Sizin bu ayrımcılık, şiddet, taciz fiillerini desteklememeniz (ne mutlu size) bunların yaşanmadığı anlamına gelmez. Hiçbir meslektaşınıza ayrımcı davranmamış olabilirsiniz (ne güzel), etrafınızda olduğunu da görmemiş olabilirsiniz (seçkin bir çevreniz var) ama bu yine birilerinin kendi meslektaşlarına bu şekilde davranmadığı anlamına gelmez. Kadın Yazılımcı, sektördeki kadınların birbirini tanıması, yukarı da saydığım deneyimleri paylaşması ve yalnız hissetmemesi için var. Ama daha da önemlisi öğrenci arkadaşlarımız, erkekler klübü gibi görünen bu alandan uzaklaşmasın diye var. Bizlere gelen endişe dolu, yönlendirmeye muhtaç öğrenci e-postaları sayılamayacak kadar fazla. Aynı şekilde mobbing yada taciz sebebiyle sorun yaşayanlar da. İnsanların yan yana gelmesi, birbirleri ile deneyimlerini paylaşması ve hatta mentörlük etmeleri iyi birşeydir. Biz bunu Kadın Yazılımcı topluluğunda yapmayı seçtik, dileyen elbette adını daha doğru bulduğu başka toplulukları kurarak yapabilir ama unutmayın sektör sizin iş yerinizden, kadın yazılımcılar da sadece sizin tanıdıklarınızdan ibaret değil. Üniversitesinde, iş yerinde ve hatta ailesinde yaptığı/yapacağı iş için destek bulamamış pek çok kadın var, bizim olayımız onlar.

*Bu yazı @sucuklufasulyee hesabındaki bir tweet akışından derlenmiştir.

Kader Sucuk

Posts Twitter

Uzun yıllardır web teknolojileri ile ilgileniyorum. Kadın Yazılımcı topluluğu kurucularındanım. Daha önce pek çok etkinlikte Ruby on Rails atölyeleri düzenledim. Django Girls etkinliklerinde mentörlük yaptım, organizasyonlarda yer aldım. Bildiklerimi paylaşmayı ve öğrenmeyi seviyorum. Kadınların bilişim sektöründe daha görünür olmasını önemsiyorum. Özgür yazılım destekçisi ve LKD üyesiyim.

No Comments

Be the first to start the conversation.

Yorum yapmak için