OPW (Outreach Program For Women) Başvuru Süreci

Aybüke Özdemir —  16 Nisan 2014 — 2 Comments

OPW, Gnome’un kadınlar için düzenlediği bir etkinlik. Yaz ve kış dönemi şeklinde yılda iki defa düzenleniyor ve kadınların katılması için 18 yaş sınırı dışında bir sınırlaması yok. Etkinliğin birçok katılımcısı var.(Linux Kernel, Gnome, Debian, Fedora, Mozilla gibi) Aslında bu etkinliğe Gsoc gibi de diyebiliriz. Projeler için başvuruluyor. Seçilenler proje mentoru ile belirli bir süre çalışıyor. Projeyi tamamladıklarında 5000$ ödül alıyorlar.

Ben ve okul arkadaşlarım +Gülşah Köse, +Ebru Akagunduz ve +Tuğçe Şirin OPW yaz döneminde, Linux Kernel projeleri için hazırlandık.

Linux Kernel projelerinden birine başvurmadan önce çekirdeğe yama yollamamız ve en az bir yamamızın kabul edilmesi gerekiyor. Katılımcılara iki hafta yama yollama süresi tanınıyor. Yaması kabul edilenlere ayrıca bir mail atılıyor ve projelere başvurabiliyoruz. Kesin rakamını bilmesem de her birimizin 30 dan fazla yamasının kabul edildiğini biliyorum :):)

Opw Kernel sayfasında ilk yamayı nasıl yollamamız gerektiği anlatılmış. Ayrıca Fosdem2010’da Greg Kroah-Hartman bununla ilgili bir sunum da yapmış.

İlk başlayanlar için, kod biçimi düzeltmeleri yapmaları öneriliyor. Kernel ekibi, kod yazım biçimine oldukça özen gösteriyor. Yolladığınız yamada bir boşluk fazla olduğunda bile yamayı düzeltip yeniden yollamamız gerekebiliyor. Ekip, yazım biçimini test etmek için Perl ile bir betik yazmış ve bu betik ile hatalar, uyarılar bulunarak düzeltilip yama yollanabiliyor.

Kod biçim hataları dışında, TODO dosyalarındaki istenilenler de yapılabiliyor. Buradaki işler, kod biçimi düzeltmeye göre daha ağır, aşağı seviye tabi. Ayrıca benim daha kullanmadığım Sparse ve Coccinelle araçlarını kullanarak da hata düzeltilip katkı verilebiliyor.

Hazırlandığım süre boyunca git kullanımı, çekirdek ve derleme hakkında çok şey öğrendim. Teknik bilgiler dışında asıl kazandığım büyük deneyimin, uzaktan yabancı birileri ile çalışmak olduğunu düşünüyorum. İlk Opw deneyimim olduğu için bu süreçte geçen zamanın bir kısmını öğrenme ile geçirdim. Bir sonraki opw hazırlığının yama yollama konusunda daha da verimli geçeceğini tahmin ediyorum 🙂

Bundan birkaç ay öncesine kadar çekirdeğe katkı verebileceğim aklımın ucundan geçmezdi. Desteği için +Necdet hocama ayrıca teşekkür ederim. Gerçekten yapmak isteyip, yeterli zaman ayrıldığında herşey yapılabilir.

Esen kalın 🙂

Aybüke Özdemir

Posts

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 3.sınıf öğrencisi. Özgür yazılımcı, baterist, amatör telsizci.

2 responses to OPW (Outreach Program For Women) Başvuru Süreci

  1. Böyle haberler almak oldukça güzel, klavyenize sağlık. Umarım bahtınız açık olur.

Trackbacks and Pingbacks:

  1. DevFest Student Etkinliğinden İzlenimler – Artistanbul - 18 Mart 2016

    […] OPW sürecine dâhil olan dünyadaki 21 kadından ikisi olan Aybüke Özdemir ve Gülşah Köse‘nin “Linux çekirdeğine nasıl katkı verilir” oturumu, Ebru Akagündüz‘ün “Ruby ve Gtk3”, TOBB Üniversitesi Elektrik- Elektronik bölümü öğrencisi olan Tarık Keleştimur‘un “Nesnelerin İnterneti” sunumu ilgimi çeken teknik oturumlardandı. Bunların dışında PHP oturumları olan “PHP’ye Genel Bakış” ve “Laravel ile PHP Kodlama” oturumlarını “Java 8’e gelen yenilikler” ve Eclipse’in internet üzerinden HTML5, JavaScript, CSS geliştirme ortamını anlatan “Eclipse Orion” sunumu takip etti. […]

Yorum yapmak için