20 Mart Güneş Tutulması

Bilge Aslan —  19 Mart 2015 — Yorum bırakın

Bugün de bir astronomi duyurusu yapıyoruz. 20 Mart Cuma günü (yarın) bir Güneş Tutulması gerçekleşecek. Türkiye’den parçalı tutulma olarak gözlemlenecek olsa da ilgi duyanlar için keyifli bir deneyim olacağını tahmin ediyorum.

Tutulma, İstanbul’a göre 10:52’de başlayacak ve Ay’ın Güneş’i kapatması 11:56’da maksimuma (Güneş’in yaklaşık %30’u) ulaşacak. Eğer bu anı kaçırırsanız 13:01’e kadar Ay’ın Güneş’in önünden çekilmesini gözlemleme şansınız var.

Diğer şehirlere göre saat bilgileri için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz. Kendinize yakın olan şehre göre gözlem saatinize karar verebilirsiniz.

image

UYARI: Güneş gözlemlerinde çok dikkatli olunmalıdır. Güneş’e çıplak gözle doğrudan bakılMAMAlı, güneş gözlüğü, röntgen filmi veya film negatifleri kullanılMAMAlı!

Eğer Güneş gözleminde kullanılabilecek özel bir gözlüğünüz yoksa şu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

Projeksiyon Yöntemi: Bir lens, dürbün veya teleskop yardımıyla güneşin görüntüsünün 20-30 santimetre uzaklıktaki bir kağıda düşürülmesi. (Kesinlikle mercek üzerinden Güneş’e bakılmamalı. Gözde kalıcı hasarlara neden olur. Odaklamak için görüntüyü düşürdüğünüz kağıdı baz alabilirsiniz.
image

İğne Delikli Kamera (Pinhole Camera) Yöntemi: Işığı geçirmeyen bir kağıt ya da plastik iğne ile delinir ve projeksiyon yönteminde olduğu gibi görüntü bir kağıt üzerine (ya da yere de olabilir) düşürülür. Burada görüntüyü netleyecek bir mercek yok, netlik ışığın geçeceği deliğin küçüklüğü ile sağlanıyor. Ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler pinhole kameraları araştırabilirler. Sonra da evde filmli bir makina yapabilirsiniz.

image

Konu ile ilgili dün, APOD’da (Astronomy Picture of the Day) bir gökbilim görüntüsü yayınlandı.
Fotoğrafta 2006 yılında Türkiye’den de tam tutulma olarak gözlemlenebilen Güneş Tutulması sırasında, Ay’ın Dünya üzerindeki gölgesi görülüyor. Sağ taraftaki kara parçası Türkiye, sol alt ise Kıbrıs.

image

Çeşitli şehirlerde gözlem etkinlikleri yapilacak. Bunlardan bazıları:

İzmir:
http://gozlemevi.ege.edu.tr/EUOTR/index.php/bilimtoplum/etkinlikler-2015

Isparta:
http://w3.sdu.edu.tr/duyuru/3881/parcali-gunes-tutulmasi-gozlem-etkinligi

İstanbul:
https://www.facebook.com/events/862764657121916/

Ankara:
https://www.facebook.com/events/1567197390231771/

Kaynaklar:
https://www.facebook.com/guncelastronomi
http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
http://www.tug.tubitak.gov.tr/etkinlikler/tutulma/turkish/guvenli_gunes_gozlemi/pinhole_aa.pdf

Ek bilgiler için:
http://asart.science.ankara.edu.tr/tutulmalar/tutulma_onemi.php

Bilge Aslan

Posts Twitter Google+

Yazılım Geliştirici ve Amatör Astronom

No Comments

Be the first to start the conversation.

Yorum yapmak için