Farkı farklılıklarla yaratmak

Elif T. Kuş —  12 Şubat 2016 — 6 Comments

This post is also available in: İngilizce

Bugün çok mutluyum.

Bu blogu açmaya 2013’ün aralığında karar vermiştim. Sebebi; abi, hoca pozisyonundaki kişilerin ‘Kadından yazılımcı olmaz’ ve benzeri lafları sanki bu normalmiş, Dünya’nın bir gerçeği imiş gibi söylemeleri bir de savunmaları. Nasıl sinirlendiğimi tarif edemem. Bunlara maruz kalan kadın yazılımcılara, özellikle kadın yazılımcı adaylarına durumun öyle olmadığını gösterebilmek için de bu bloga başladım, hatta başladık. Detayları bilmek isteyenler ilk yazıma bakabilir. O ilk gönderiden sonra ilk ekibi bulup küçük küçük adımlarla Kadın Yazılımcı’yı kurduk ve yeni aramıza katılanlarla da birlikte büyüttük.

Akademik Bilişim 2016’da, gene, bu sefer uluslararası bir firmada yönetici pozisyonundaki bir kişi, sunumunda “Ne yalan söyleyeyim kızdan BT ci olmaz” dedi ve gene bunu Dünya’nın bir gerçeği, söylediği şey çok normalmiş gibi söyledi. Bu zırvalık, Türkiye’den birçok üniversiteden öğrencilerin olduğu bir konferansta oldu.

Ama bu sefer el birliğiyle kendisine özür dilettik. Çalıştığı uluslararası kurum olan Siemens Türkiye de konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.  İlker Bey bu konuşmayı dördüncü kez vermiş. Bir daha vermeyeceğinden en ufak bir şüphem yok.

Bu sonucu Necdet Yücel‘in ve Aral Balkan‘ın sayesinde aldık. İkisine de, özellikle Aral Balkan’a kadın yazılımcılar olarak çok teşekkür ederim. Türkiye’deki kadın yazılımcılar için bir fark yarattığımıza inanıyorum. Ve bunun, bu Kadın Yazılımcı oluşumuna başladığımızdan beri elle tutulur ilk sonuç olduğunu düşünüyorum.

Bu uğraşımızın kısa bir geçmişinden bahsedeyim. Hem detayları merak edenler ilgili yerlerden daha fazla bilgi alabilirler.

Haberi Facebook üzerinden gördüm. Ama ben bakana kadar haber ilgili siteden silinmiş. Aradım taradım bir link daha buldum ama o da silinmiş. Sonra Necdet Hoca’nın Tweet’ini gördüm.

Arkasından inanılmaz bir Tweet trafiği döndü. İkinci haberi yapan İlden Dirini. Bu arada haberin bir kopyası bulundu. Neslihan Turan konuşmanın kendisinde varmış ve konuşmadan sonra söz alıp tepkisini dile getirmiş. Twitter üzerinden yazdıkları:

“Aslında niyetin pozitif ayrımcılık yapmak olduğu şeklinde cevaplandı gösterdiğim tepki Ancak burada yazanın o olmadığı aşikar. Feminizm yapma yerinin burası olmadığı eklendi:) Tepkim de şaşırtıcı bir durum gibi karşılandı, o maddeler çok olağanmış gibi yazılmmıştı ki asıl problem bence buydu. Daha önce bu sunumun bu şekilde 4 farklı okulda yapılmış olması ve kişi bunun hakkında hayatı boyunca hiç düşünmemiş olsa dahi, sunumlardaki katılımcıların (neredeyse 400 kişi) tepkisizliği ve durumu normal görmesi de ciddi bir sorun. sonrasında sunumlara dair düzeltme önerilerine açık olduğunu söylediğini de belirtmeliyim.”

Ayrı Tweet’ler olarak aşağıdaki thread üzerinden okuyabilirsiniz:

Ben bu arada gece hem slide’ı hem de konuşma özetini İngilizce’ye çevirdim. https://docs.google.com/document/d/1iZ8Lmq8tVJkNVFq9Xp5lYyVFVdbXVpe8sRDiEiXTGI4/edit?usp=sharing Hızımı alamadım bloga bir de yazı döşendim. Ama Yaşar‘ın önerisine uyup henüz yayınlamama kararı aldım. Yattım uyudum.

Ertesi günü öğlen saatlerinde Aral Balkan beni Twitter’dan takip etti. Sonra bir bir Tweet’ler düşmeye başladı. Bir gece önceki inanılmaz trafik bunun yanında hikaye kaldı.

Ve Aral hiç durmadı. Buraya sadece iki Tweet’ini aldım. Ama ben hiç böyle bir Twitter trafiğine maruz kalmamıştım. Arada metnin ikinci bir çevirisini isteyen oldu. Geceden yaptığım çeviriyi paylaştım.

 

Akşama doğru Tweet’ler duruldu. Bizim Kadın Yazılımcı Tanışma toplantımız vardı. Oraya gittim. Çok güzel bir toplantıydı bu arada. Sunumu çok konuşmadık. Daha ordayken bir haber daha yayınlandı. Bu sefer sildiremeyecekleri bir yerden. Sonra İlker Bey’den özür Tweet’i geldi. İlker Bey, ‘Ağır Abi’ özürü yapmış. Olsun o da kabulumuz. Siemens Türkiye is açıklamasında, düz kafadan bunun yanlış olduğunu ve şirket içinde çeşitliliği arttırmak için senelerdir uğraştıklarını yazmış.

Siemens’ten ricam Türkiye’deki şirketin çeşitlilik açısından ne durumda olduğuna yakından bakmaları. Kadın yazılımcı etkinliğinde konuştuğum kadınlardan biri Siemens’te staj yapmış. Stajdan çıkarken orada ondan sorumlu olan kişi ‘kızlardan yazılımcı olmaz’ demiş. Bizim kız cevval, altında kalmamış. Ama ne yazık ki herkes cevval değil ve olmak zorunda da değil. Bu ikinci hikaye, ‘içerde genel öyle bir hava var’ hissi yarattı bende.

Neymiş? Yazılım insan işi. Kadın işi değil, erkek işi değil. İnsan işi.

 

Güncelleme 1: Kulağıma gelen bilgilere göre bir sonraki slide’ta “Bunlar toplumda olan yanlış kanılardır bunların aslı yoktur” yazdığı şeklinde bir iddia var. Bu olağanüstü bir idddia çünkü az sonra yalanlayacağınız ifadeyi “Ne yalan söyleyeyim” diye başlamazsınız. Olağanüstü iddialar olağanüstü ispatlar gerektirir. 😉

Güncelleme 2: Aşağıda Siemens’te çalışan bir yazılımcının yorumu var.

Güncelleme 3: Konuşmaya dinleyici olarak katılan başka bir arkadaşımla yazıştım. Anlattıklarından anladığım İlker Bey’in kendince kadınlara bilişim sektörüne girmeyi teşvik ettiği ama kaş yaparken göz çıkarttığı. Dolayısıyla yukarda geçen özür aslında samimi bir özür. Durumuna gerçekten üzüldüm. Ama bu konuma ulaşabilmiş insanlardan beklentimiz daha yüksek. Ayrımcılıkla savaşmak göründüğü kadar kolay değil. Hem savunulacak şeyi hem ifade şeklini hem de sunum şeklini dikkatli seçmek gerekiyor. Bu hatalara kadınları desteklemeye çalışan erkekler düştükleri kadar kadınların kendileri de düşebiliyor. Bu konuda daha fazla kafa yormamız ve bilinçlenmemiz gerekiyor.

Bu arada slide’ları neden bir yerde yayınlamıyorsunuz?

Elif T. Kuş

Posts Twitter Google+

Bu günlerde Cloud Infrastructure Engineer adı altında Scala Developer olarak çalışıyorum. Geçmişte mobil ve web uygulamları ile uğraştım. Python, Java, C#, Objective C, Android ve iOs ile kod yazdım. Lisansımda Kimya Mühendisliği okudum. Sonradan öğrenenlerdenim.

6 responses to Farkı farklılıklarla yaratmak

 1. Merhaba haksız bir ifadeye karşı zaferi kazanmışsınız. O çirkin ifadeleri kullanan arkadaşa eniac’ın yazılımcılarının kadın olduğunu ve ilk derleyiciyi bir kadının geliştirdiğini de hatırlatmak lazım. 2 yazılımcı tipi var bence, iyi yazılımcı ve kötü yazılımcı. Kadın erkek ayrımı hoş değil.

 2. Merhaba Elif Hanım. Siemens it müdürü tarafından yapılan sunumu oldukça olumsuz ve talihsiz buluyorum. Her ne kadar şirketteki genel tuttumun bu olduğu yönünde bir kanıya sebep olsa da Siemens Türkiye ar ge bölümünde çalışan bir kadın yazilimci olarak belirtmek isterim ki şirket içerisinde şimdiye kadar hiç bir cinsiyetçi yaklaşımla karşılaşmadım. Hatta ar ge biriminde çalışan kadın it ci oranı oldukça yüksek. Ama tabi ki yeterli değil çünkü ne kadar çoğalırsak o kadar kazanacağız.
  Haydi kızlar it’ye !

 3. Merhaba,

  Uygunsuz yaziyi dun okudum. Uykularim kacti, bir seyler soylemek yapmak istedim. Arastirirken sitenize rastladim. İcime su serptiniz. Siemens’in yazisini ve sunumu yapan meslektasimin ozurunu okuyunca rahatladim.

  Meslekte 22. Yilim, meslegimin her konusu ile ugrastim ve son 3-4 seneye kadar, cinsiyet ayrimini hic hissetmedim. Ama bir suredir durum farklilasiyor. Sn. Balkan ve Sn. Kaya’nin seyirci kalmamalarina, bizleri yalniz birakmamalarina tesekkur ederim. Onlar gibi acik zihinlerin, genis goruslerin artmasini dilerim. Ben de kendi adima daha aktif bir rol almaya baslayacagim.

  Saygilarimla,

  Ebru Gadis

 4. Kadından yazılımcı olmazmış? Bak sen, bu işin cinsiyeti mi var ki!. Ada Lovelace mezarında ters döndü.

 5. Yakup Uzunçam 1 Nisan 2016 at 14:53

  Merhaba,

  Gerçekten yapmış ve yürümüş olduğunuz işte, blog açarak ve bu işe gönül vererek ne kadar başarılı olduğunuzu bir kere daha ispatlamış oldunuz. IT Müdürünün böyle bir yorum yapması tabi ki çok üzücü.

  Başarılarınızın devamını diler ve bu kararlığınızı takdir ediyorum.

  Saygılarımla,

  Yakup Uzunçam

Yorum yapmak için