Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

Meryem Alay —  30 Ağustos 2015 — 9 Comments


Learn-a-Programming-Language-

Yazılım mesleğine yeni başlayacak herkesin kafasında hep aynı soru var: Hangi programlama dilini öğrenmeliyim? java, C#, C, C++, python, ruby, javaScript…

Aslında çok doğru ve yerinde bir soru. Fakat bu soruya hemen cevap vermek pek mümkün değil. Herkesin eğilimleri ve yetenekleri birbirinde farklıdır ve bunları anlamak başlangıçta biraz zor olabilir. İnanın bana, zamanla bu sorunun doğru cevabı bir şekilde önünüze çıkıyor. Eğer hangi dili öğrenerek bu meseleğe başlamam gerekiyor diye düşünüyorsanız, bu soruya verilecek tek cevabım: İngilizce öğrenerek bu meseleğe başlamalısınız. Hangi dilde programlama yaparsanız yapın, google’da arama yapmadan, kitap okumadan, araştırma yapmadan bir şeyler ortaya çıkarmak söz konusu olamaz. Hemen hemen bütün kaynakların da İngilizce olduğunu düşünürsek, bu meseleğin olmazsa olmaz dili kesinlikle İngilizce’dir.

Üstelik, ne kadar iyi İngilizce bilirseniz o kadar fazla kendinizi geliştirme imkanı bulacaksınız. İngilizce’nin bütün becerilerinde iyi olmalısınız. Yaşadığınız bütün sorunların cevabını google’dan bulabilirsiniz. Yeni bir programlama dil öğrenmek isterseniz bir sürü ücretsiz tutorial’lar ve e-book’lar mevcut (okuma becerisiyle ilgili). Hatta bir çok üniversitenin online eğitimleri mevcut. Sadece kayıt olarak dersleri takip edebilirsiniz. Youtube’da her konuyla alakalı videoları takip edebilirsiniz (dinleme becerisiyle ilgili). Artık Türkiye’de bir çok konferansa yabancı konuşmacılar geliyor; onları dinleyip aralarda tanışma fırsatı bulup fikir alışverişinde bulunabilirsiniz (konuşma becerisiyle ilgili). Hatta ve hatta kendinize bir blog açıp tecrübelerinizi İngilizce makaleler yazarak bir çok kişiye ulaştırabilirsiniz (bu da yazma becerinizle alakalı). Bütün bunları akıcı bir ingilizceniz olmadan yapmanız mümkün değildir.

Son olarak size bir anımdan bahsetmek istiyorum. Üniversitedeyken lineer cebir dersimize giren hocamızın -Ruhi Tuncer kulakları çınlasın- dersi İngilizce anlatmasında dolayı yakınan bir arkadaşımıza cevabını aklımdan hiç çıkarmıyorum. Tam olarak şöyle demişti: “Bak bu derste matematik öğrenmesen de olur ama muhakkak İngilizce’yi öğrenmelisin!” Açıkcası ben hocanın ne demek istediğini o an çok anlamamıştım ama şuan sıklıkla kullaklarını çınlatıyorum.

Biraz abartı olacak ama ne kadar iyi İngilizce bilirseniz, o kadar iyi bir yazılımcı olabilirsiniz.

Yazılımcının evrensel dili kesinlikle İngilizcedir.

 

Meryem Alay

Posts Twitter

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimi mezunuyum. Uzun zamandır yazılım geliştiriciliği yapıyorum. Bildiklerimi başkalarıyla paylaşmaktan, ekip çalışmasından ve problem çözmekten çok hoşlanıyorum.

9 responses to Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

 1. Yararlı bir makale gerçekten. İngilizce’yi öğrenmek istiyoruz fakat doğru yolu bulamıyoruz. Yani Türkiye’deki devlet okullarının 90%’ı İngilizce dersini hiç öğretemediği bir gerçek, okulda iken fark edemediğimiz İngilizce mecburiyetini iş işten geçtikten sonra farkediyoruz kendim buna en büyük örneğim mesela. Bireysel olarak bir dil öğrenmekte oldukça zor. Bunun dışında alternatifler var mı sizce yoksa çoğu para avcısı dil okullarından birine 3-5 bin bayılıp şansımızı orada mı denemeliyiz ?

  • Selamlar, öncelikle teşekkürler yorumunuz için. Maalesef çok doğru bir tespit, Türkiye’de İngilizce öğrenmek çok zor, özellikle devlet okullarında, ama imkansız değil elbette. Bu konuda bilir kişi değilim ama kişisel deneyimime dayanarak söylüyorum, yabancı dil biraz emek isteyen bir şey. İngilizce’yi ancak sistemli çalışarak öğrenebilirsiniz, her gün zaman ayırmak kısacası devamlılık bu işin anahtarı… Size yol göstermesi açısından bu konuda yazılmış makale ve blogları takip edebilirsiniz. Ayrıca doğru kursa gitmekte bence iyi bir fikir. Kolay gelsin.

 2. Programlama dili buluruz diye basladim ingilizce kursu ariyom simdi bu nasil bi yazi, basi sonu belli degil

  • Selam, tam da yaratmak istediğim etkiyi yaratmışım 🙂 Sizi hayal kırıklığına uğrattığım için kusura bakmayın, kişisel deneyimimi paylaşmak istedim. Kolay gelsin.

  • Yıl 2020, saat sabahın 2’si ve ben bu yoruma denk geliyorum. 🙂 Umarım 5 sene’de ingilizce ve programlama işini halletmişsinizdir.

 3. Birileri bunu Türkçe’ye çevirse ne iyi olur 🙂

 4. Ben de kirk yilin sonunda uzmanlasmam gereken dilin ingilizce oldugunu anladim. Bana programci olmak istedigini soyleyenlere ben de hep ayni seyi soyluyorum
  Once Ingilizce ogren gerisi gelir diyorum.

 5. Bence olay tam olarak ingilizce öğrenmek değil de ingilizce kaynakların Türkçeye doğru düzgün çevrilememesi. Bunun dışında kişilerin bilgilerini Türkçe olarak blog tarzı alanlara yazıp paylaşmamasından kaynaklanıyor. Sonuçta bütün firmalar Türkçe dışında dil paketleri yayınlıyor. Bizim dilimizin bu paketlerin içinde olmaması bizim eksiğimiz…

  Bunun dışında ben olsam yazılım dili olarak C++ ile başlanmasını tavsiye ederim.

 6. ingilizce bir etken fakat yeni yazılımcılar sadece ingilizce odaklı ilerliyor. bunu Türkçe de yapabiliyor olmak daha iyi olur. Her iki dili bilerek ilerlemek, yerelleştirebiliyor olmak gelecekte daha iyi işler çıkarmak için bence önemli.

Yorum yapmak için