IBM Bluemix Girls Night ve Bluemix

Zinnur Yeşilyurt —  1 Aralık 2014 — 4 Comments

27 Kasım 2014’te IBM’in düzenlediği IBM Bluemix Girls Night Out etkinliğindeydim. Etkinlik Bilkent Cyberpark’ta yapıldı. IBM’in yeni bulut geliştirme ortamını tanıtmaya ve aynı zamanda sadece kızlara yönelik bir etkinlikti. Bu açıdan çok ilgimi çekti.

ibmblue1Etkinlikte öncelikle IBM’de birim müdürü Jale Akyel’le Bilkent Cyberpark yönetim kurulu başkanı Canan Çakmakcı açılış konuşmasını yaptı. Kadının ve teknolojinin birbirinden uzak sanılsa da ne kadar iç içe kavramlar olduğunu açıkladılar.

Aslında çalışan bir erkekle çalışan bir kadının aynı işi yapabileceklerini, kadınlarınsa sırf kadın oldukları için ayrıcalık olmalı düşüncesinde olmaması gerektiğini, kadının bakış açısının her zaman daha karmaşık daha kapsamlı olabileceğini konuştuk. 🙂 Yani biraz feminist konuştuk diyebiliriz. Erkeklere nazaran çoğunlukla çok farklı bir düşünce sistemimiz, tonlarca sorumuz vs… olabiliyor. Bu her ne kadar baş ağrıtıcı görünse de olayların en olmayacak noktalarını yakalamamızı sağlıyor. Bazıları buna kadınların 6.hissi diyor. Bence bu 6.his olayı kadının zekasını kabul etmemek için ortaya atılmış bir şey. Düşüncem veya aklıma gelen şey neden his olsun ki? Evet kadınlar zeki varlıklar. Hem cinslerime olan övgüm bittiğine göre IBM Bluemix’i anlatayım. (^^,)

Her ne kadar etkinlik Girls Night Out olsa da bize Bluemix’i IBM’den Teknik Lider Burak Çakıl anlattı. İronik aslında. Temada sadece kızlar olup, feminist konuşmalar yapıp bi erkekten eğitim almak. Tüm bunlar bi yana gerçekten gayet anlaşılır biçimde anlattı ve sorularımıza yardımcı oldu.

IBM Bluemix’i anlamak için öncelikle bulut teknolojisini anlamak gerekli. Bulut teknolojisi, Cloud Computing vs… gibi isimlerle duyabilirsiniz. Bulut bilişim bizlere tamamen internet üzerinde uygulamalarımızı geliştirebileceğimiz, veri depolayabileceğimiz bir alan sunmakta. Yani çalışmak için makinanızın yanında olmanız gerekmez. Uygulamanıza her nerede olursanız olun internet üzerinden ulaşmanızı sağlar. Bununla ilgili bakabileceğiniz kaynaklar:
Wikipedia
IBM Cloud Computing ve tabii ki Google ile bulabileceğiniz milyonlarca kaynak.

IBM Bluemix de bir bulut geliştirme ortamı. Üzerinde rahatça uygulama geliştirebileceğiniz ve bunları deploy edip yayınlayabileceğiniz bir otam.

Üstteki iki kaynakta da bulabileceğiniz gibi bulutların türleri var: Public, Private ve Hybrid. IBM Bluemix Hybrid bi bulut. Yani size göre public veya private kullanımı değişmekte. Yine üstteki kaynaklarda görebileceğiniz üzere bulutlarda 3 katman var. IaaS, PaaS ve SaaS. Bluemix PaaS katmanında çalışan bir bulut. IaaS katmanlar size sadece Network bileşenlerini sağlar. PaaS katmanlar ise Network bileşenlerinin yanında uygulama geliştirme ve koşturma ortamını da sağlar. SaaS katmanı ise hepsine ek olarak hazır bir uygulamayı ve verilerini de size sağlar. Örneğin whatsapp veya Google Drive gibi.

IBM geçtiğimiz yıllarda dünyadaki en büyük Cloud Computing şirketlerinden biri olan Softlayer‘ı satın alıyor ve Bluemix’i hayata geçiriyor. Bluemix Softlayer’ın bulunduğu merkezlerden ötürü dünyada iki yerde sistemlerini bulundurmakta: Güney Amerika (Dallas) ve Birleşik Krallık (Londra). Zaten bluemix.net üzerinden üye olduğunuzda Dashboard’ınızda bu bilgiyi görebilirsiniz. Depoladığınız bilgileriniz, uygulamalarınız bu iki merkezde yedekli bir biçimde saklanmakta.

Bluemix’in size sağladığı pek çok fayda var. Ancak ben birkaçına değineceğim.

DevOps: Bluemix kullanırken DevOps hizmetini de kullanabiliyorsunuz. DevOps Developer ve Operation işlemlerini tek potada eriten bir sistem. Siz bir developer iseniz uygulamanızın ne kadar isteği kaldırabileceği, kullandığı bellek, depolama alanı, aktif olduğu zamanlar vs… gibi konularla sistem tarafındaki kişilerle bol bol muhabbete zaman zaman da münakaşaya girebilirsiniz. İşte DevOps bunu ortadan kaldırmaya yönelik. Yani geliştirdiğiniz uygulamanın ne kadar bellek alanında hizmet vereceğini, ne zamanlar aktif olabileceği vs… gibi konular kendiniz ayarlayıp direkt müdahale edebiliyorsunuz. Önemli olan durumlardan biri de zaten bir developer’ın uygulamasının sınırlarını, nasıl koşturulduğunu, sorunlarının nerden çıkabileceği, uygulamanın yükü gibi konuları bilmesi gerekmesi. Bunlar için Software Stress Testler yapılmakta. DevOps hakkında kaynak için tıklayın.

– Arayüz: Bluemix’in çok rahat kullanabileceğiniz ve işinizi kısaltan bir arayüzü var.

– Online Coding: IBM’in DevOps servislerinden biri olan hub.jazz.net sayesinde uygulamanızın kaynak kodlarına online ulaşıp, değişiklik yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda burada Explore bölümünde proje aratıp sizin projenize benzer bir proje var mı yok mu diye denetleyebiliyorsunuz. Tabii varsa bu projeyi fork edip kendi değişikliklerinizi uygulayıp kendi hesabınızda koşturabilirsiniz. Tabii sadece public olan projelerde geçerli bu fork işlemi.

– Sürüm takibi: Bluemix Github ve Git ile entegre çalışıyor. Bulutta hub.jazz.net üzerinden bir uygulama yaratırken github üzerinde bir repodan alabiliyorsunuz veya github üzerinde git ile bir repo oluşturabiliyorsunuz. Yani böylece uygulamanın sürüm takibini de gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer github ile çalışmıyorsanız ön tanımlı olarak Use Jazz SCM seçeneği de yanınızda oluyor.

– Agile ve Scrum desteği: App yaratırken Agile/Scrum metadolojilerini de ekleyebileceğiniz seçenekler bulunmakta.

– IDE destekli API: Eclipse / Visual Studio gibi IDE’lerle kendi bilgisayarınızda yaptıklarınızı bulutla entegre etmek için kullanılan API’leri var. Yani illa kendi makinanızda geliştirme yapacaksanız da yine bulutunuzda koşturabiliyorsunuz veya iki taraflı kontrol sağlayabiliyorsunuz.

– IBM developer Tools: IBM’in kendi geliştirme araçlarını herhangi bir ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz. Big Data, Mobil App gibi konularda sunduklarını uygulamanıza rahatlıkla ekleyebiliyorsunuz. Mesela etkinlikte bize Twilio’dan telefon numarası alınıp arama ve sms yoluyla oylama sistemi oluşturan bi uygulama örneklendirilmişti. Tabii burada Twilio’dan aldığınız bir ek hizmet. Benim en çok gözüme çarpan Big Data Analytistic ve Mobile App Security idi. Tabii bunların yanında bir çok güzel eklenti vardı. Bunları da bluemix oturumunuzda Catalog bölümünden ulaşabirsiniz.

– Zengin dil desteği: Python, Ruby, NodeJS, Java, PHP ve daha bir sürü dil ve bu dillere dair frameworklerde rahatlıkla geliştirme yapma ortamı. Apache Ant kullanılması.

Bu blog yazısı için IBM Bluemix üzerinde biraz kadınların gücü adına propagandası yapan küçük bi uygulama koşturdum. Linki burada: http://forwomen.mybluemix.net/

Kaynak kodları: https://github.com/1zinnur9/LittleThings/tree/master/ForWomen

Şimdilik 30 günlük deneme sürümü kullanmaktayım. Yani 30 gün sonra yukarısaki linke ulaşamayabilirsiniz. 🙂

Tabii IBM Bluemix şimdiki anlattıklarımdan daha yoğun bir ortam, alt yapısı kullandıkları incelediğiniz zaman bir çok şey var. Örneğin sunumda gördüklerimden biri Docker‘dı. Özgür bir yazılım olan Docker çok kullanışlı ve sağlam bir yazılım bence.

Eğitimde emeği geçen Jale Akyel, Burak Çakıl, Hatice Meriç ve adını bilmediğim ama emeği olan tüm IBM ekibine ve IBM’e teşekkür ederim. Gerçekten faydalı bir etkinlik oldu. Umarım daha bir çok etkinlikte görüşmek üzere.
Etkinlikten ve bluemix platformundan fotoğraflar:

ibmbluemixekranibm5

20141127_170539  ibmetkibmddd

Zinnur Yeşilyurt

Posts Twitter

Hayalindeki mesleği ve işi icra etmekte olan, mutlu ve huysuz bir penguen. Güvenlik hakkındaki her şeyi tutkuyla öğrenmek istiyor. Şu an Junior Security Consultant olarak Symturk'de çalışıyor.

4 responses to IBM Bluemix Girls Night ve Bluemix

  1. Teşekkürler Zinnur!

  2. Hatice Güneş 18 Şubat 2015 at 14:19

    Gerçekten faydalı bir yazı olmuş.Ön bilgilendirme için oldukça başarılı.Teşekkürler..

Yorum yapmak için