Kadın Yazılımcı-lar

Elif T. Kuş —  28 Mart 2014 — 2 Comments

Blogdaki ilk yazı “Kadın Yazılımcı“idi. “Tam ne olur bilmiyorum bunu biraz zaman ve katkıda bulunanlar şekillendirecek.” demiştim.

O gün bugündür, gerek Basri‘nin gerek Osman‘ın yardımları ve kendi aramalarımla ilk etapta 10 kişi olduk. Nuran’dan ‘Toplanalım’ fikri çıktı. 8 kişi toplandık. 2 ay kadar önce. Gelen kimseyi tanımıyordum. Tanıştık muhabbet ettik; havadan, sudan, yazılımdan, blogdan, yazmak istediğimiz yazılardan. Çok keyifli geçti. Sağlam ekip toplamışım.

DevFestW etkinliğine katıldık konuşmacı olarak Gülçin’le. Sunumlarımızda blogu duyurduk.

oylg2014DevFestW etkinliğinden sonra ‘Özgür Yazılım ve Linux Günleri‘nde stand açsak mı?’ dedim. Kızlar balıklama atladı. Hemen yazdım organizasyon ekibine. ‘OK’ geldi. ‘Onu mu yapalım, bunu mu yapalım’ derken bu sabah logomuzun olduğu bir poster, çıkartmalar ve çerçevemiz hazırdı. Gülçin çerçeveyi tasarlatıp bastırdı. Nesrin çıkartmalarımızın tasarımını yaptı. Kader bastırdı. Aramıza yeni katılan Meryem posterimizi hazırladı. Parayı da aramızda topladık.

Daha önceden İstanbul Hackerspace’te etkindim. Orda sütten ağzım yanmıştı aslında. Birşeyler konuşulur konuşulur yapılmaz. Ya da iş yapandan para verenden çok, akıl veren bol olur. Ama alakası yok. Burda iki yazıştık. Çat işler yapıldı. Artık kadın olmanın farkı mıdır nedir. 😛

Bugün de standımızı açtık. Standa ilgi yüksek. Gelenlerle konuşuyoruz. Olumlu yorumlar alıyoruz. Resimlerimizi çekip koyduk Twitter‘a Facebook‘a. Eğlendik. Yarın daha da kalabalık olacak diye bekliyoruz. Hatta yarın tanışma toplantımız var saat 14:00’te. Yerini Twitter’dan duyuracağız. Bu arada bugünkü tweetlerimize retweet üzerine retweet geliyor .

Bu etkinlik dışında DevFestW’in arkasından DevFestW ekibi bizimle buluşmak tanışmak istedi. Pamukkale Üniversitesi’nin kızlara yönelik bir etkinliği olacak Mayıs başında. Ona katılacaklar olacak aramızdan. Nesrin mezun olduğu lisede bir sunum yapacak.

Böyle bir işler hızlandı. Sanki bizi bekliyormuş herkes. İlgiyle gelişmeleri izliyorum.

Avatar

Elif T. Kuş

Posts Twitter Google+

Temelde web uygulamaları ve mobil uygulamalar ile uğraştım. Python, Java, C#, Objective C, Android ve iOs ile kod yazdım ve hala yazıyorum. Lisansımda Kimya Mühendisliği okudum. Sonradan öğrenenlerdenim. Kendi şirketim üstünden proje bazlı çalışıyorum ve IT danışmanlığı yapıyorum.

2 responses to Kadın Yazılımcı-lar

  1. Avatar

    Oha, kıskandım ya lan. Tebrikler, yürüdüğünüz yolda başarı ( ve tabiki eğlence ) sizinle olsun.

  2. Avatar

    Bazen düşünmüyor değilim, “herif yazılımcı” sitesi falan mı kursak diye… Sonra “lan herif herif ne yapacaz ki” deyip cayıyorum hemen.

Yorum yapmak için