Kadın yazılımcı olmak

Senem Yüzbaşıoğlu —  2 Mayıs 2014 — 1 Comment

Kadın yazılımcı olmak Türkiye’de de dünyada da ön yargılardan dolayı zor zanaat. Ben şanslı denebilecek azınlıktayım sanırım. Üniversitede okurken de çalışırken de bu tarz durumlarla çok haşır neşir olmadım.

Dünyadaki durumla karşılaştırıldığında Türkiye’de erkek yazılımcı kadın yazılımcı arasında cinsiyetten doğan bir maaş farkı yok. Avrupa’da ve Amerika’da bu fark daha belirgin. Ancak Türkiye’de de başka durumlarla karşılaşmak mümkün. Erkeklere “kız arkadaşın var mı, yakın zamanda evlenmeyi düşünüyor musun?” şeklinde bir sorunun iş görüşmesinde geldiğini zannetmiyorum. Ya da kadın bir yöneticinin kadın bir çalışana üst bir pozisyon teklif etmek yerine aynı pozisyona “Evli o, yakında hamile de kalır, iş kaybı olur” diyerek erkek bir çalışanı getirmeyi tercih ettiğini bilen var mıdır, bilmiyorum. Yine kadın bir yöneticinin, kadın çalışanla yaşadığı “Etek de giysen çok yakışır sana aslen, ancak etek giymezsin sen. Senin tarzındakiler için akılla öne çıkmak daha önemli” şeklindeki bir diyaloğu erkekler iş ortamında duymuyorlardır, eminim. Bu arada bazı kadın yöneticiler için evli olsanız bir derttir, olmasanız ayrı bir derttir. Kadının kadına ettiğini bazen erkek kadına etmiyor cidden. Ama konumuz bu değil.

İnsanların ön yargılarını değiştirmek için bazı şeyleri anlatmak gerek. Ancak değişime önce kendimizden başlamamız lazım. Bununla da kastım kendi ön yargılarımız…

Yaklaşık on senelik bir çalışma hayatından sonra yazılımcı olmak isteyenlere net bir şekilde söyleyebilirim ki yazlımcılık da herhangi bir meslek kadar zorluğu olan bir meslek. Her meslek gibi iyi yapabilmek için kuralları-kaideleri, örnek alınabilecek uygulamaları (“best practice”) var. Kimsenin hayallerini yıkmak istemem ancak çoğu yazılımcı uzaya roket fırlatmıyor. Filmlerde çizilen yazılımcı prototipi de sizi yanıltmasın, iyi yazılımcı demek aşağıdaki resimdeki gibi bakımsız gezen, kalın gözlüklü, kilolu insan demek değil.

Kaynak: http://calculatedbravery.files.wordpress.com/2014/01/nerd-46422.jpg

Kaynak: http://calculatedbravery.files.wordpress.com/2014/01/nerd-46422.jpg

En azından resimdeki arkadaşın böyle olmasının sebebi yazılımcı olması değil. 🙂 Bu mesleği kafanızda büyütmeyin. Cinsiyet herhangi bir mesleği yapmanıza ne kadar engelse yazılım mühendisliği için de bu ancak o kadar geçerli. Güncel gelişmeleri takip etmek için mutlaka kitap okuyun ve sosyal medyayı takip edin. Konferanslara, workshoplara katılın. Harcayacağınız ek zamana inanın değecek, çünkü çoğu yazılımcı bunları yapmadığı için yerinde sayıyor. Kadın veya erkek olduğu için değil.

Kendinize inanın ve güvenin. Yaptığınız işleri arka arkaya yazabilir, insanları teknik olarak yönlendirebilir hale geldiğinizde kadın olmanızla ilgili söylenenlere gülüp söyleyenleri sinir edebilirsiniz 🙂

 

Senem Yüzbaşıoğlu

Posts

One response to Kadın yazılımcı olmak

  1. Ilk paragrafta “sanmiyorum” olarak ifade ettiginiz her sey ne yazik ki bizim de basimiza geliyor. Askerlik, evlilik durumu, yas gibi sosyal statumuzu olusturan kavramlar maas belirlenmesi esnasinda “yapacagimiz is”ten daha belirleyici oluyor.

    is gorusmesi gerceklestirip daha sonra “baslamamayi” tercih ettigim bir firma, yakin zamanda evlendigim takdirde ne kadar izin alacagimi sorgulamisti. bu isveren kismindaki bir anlayis yanlisligi oldugu icin, hamilelik, askerlik, evlilik gibi konularda kadin – erkek ayrimi olmaksizin haksiz uygulamalar mevcut.

    yalnizca karsilastigim bu gibi sorunlar nedeniyle “kontra is anlasmasi” diye bir calisma yapmistim ( https://github.com/larukedi/kontra-is-anlasmasi ). orada da bu konuyla ilgili maddeler var.

Yorum yapmak için