Kadın Yazılımcının Az Olması Beni Niye Gerdi?

Elif T. Kuş —  22 Nisan 2014 — 6 Comments

Geçenlerde internette gezinirken Programmers StackExchange‘de malum soru ile karşılaştım:

question

“Neden bu kadar az kadın yazılımcı var?”

Soruyu soran kişinin kabul ettiği cevap da şu idi:

answer“Programcılık bu kadar salak bir iş olduğu için olabilir. … Belki kızlar fazla akıllı. :)”

Mesele bu ise, varsın az kadın yazılımcı olsun. İlla oran %50 kadın – %50 erkek olmasına gerek yok. Belki kadınlar sanatla ilgili, belki daha çok insanlarla muhattab oldukları işleri tercih ediyorlar. Olabilir.

Ama azıcık İstanbul dışına çıkınca gördük ki mesele öyle değil. Abi, hoca pozisyonundaki insanlar ‘Kadından x olmaz’ fikirlerini sesli bir şekilde dile getiriyorlar ve kızların kafasını karıştırıyorlar. Detaylar için bakınız ilk yazı: Kadın Yazılımcı. Ki ayrımcılığın babası dile gelmeden yapılır.

Eğer kızlar sunulan olanaklardan herkes gibi ayrım yapılmaksızın eşit biçimde yararlanamıyorlarsa onlar için fırsat eşitliği yok demektir. Buna verilen manevi destek, tavır da dahildir. Bakınız Beklenti Etkisi yazısı.

neden-az-kadin-yazilimci-var

Bu kızlara haksızlık yapıldığını düşünüyorum ve bu yüzden de geriliyorum. Öfke duyuyorum. Türlü senaryo kuruyorum kafamda. Ama eğitimli, aklıbaşında, mantıklı bir insan olarak sonra sakinleşiyorum neyse ki. Sonra da ‘Neler yapılabilir?’ diye düşünüyorum.

İşin güzel tarafı ilk aklıma gelen fikirler işe yaradı. Gerilen başka kadın yazılımcıları buldum. Şimdi hep beraber yapıyoruz ve düşünüyoruz Kadın Yazılımcılar olarak. 🙂

Elif T. Kuş

Posts Twitter Google+

Bu günlerde Cloud Infrastructure Engineer adı altında Scala Developer olarak çalışıyorum. Geçmişte mobil ve web uygulamları ile uğraştım. Python, Java, C#, Objective C, Android ve iOs ile kod yazdım. Lisansımda Kimya Mühendisliği okudum. Sonradan öğrenenlerdenim.

6 responses to Kadın Yazılımcının Az Olması Beni Niye Gerdi?

 1. Sağda solda eğitim verebiliriz gönüllü olarak. Benim ilk aklıma gelen bu. Bir yerden ön yargıları kırmaya başlamak lazım.

 2. Dijital bölünme de ne yazık ki bu durumu etkileyen sebeplerden biri ne yazık ki…

 3. Elif T. Kuş 22 Nisan 2014 at 15:02

  ‘Dijital bölünme’ ile neyi kastediyorsun? Ve nasıl etkiliyor?

 4. Dijital bölünme ile kastettiğim şey herkesin teknolojik olarak da aynı imkanlara sahip olmadığı, bilgiye ve teknolojiye ulaşma anlamında oluşan fırsat eşitsizliği…

  • Nasıl etkiliyor sorusunu şimdi farkettim. Sanırım verilebilecek gördüğüm en temel örneklerden birisi şudur. Daha doğuya gidildikçe Türkiyede özellikle kadınların ev işlerine koşturulduğu okulun bile ikinci planda olduğu rahatlıkla görülebilir. Bilgisayar mühendisinin ne iş yaptığını bile bilmiyorlar ki meslek olarak edinmek istesinler. Hepsinden öte evlerinde televizyondan öte bilgiye erişmelerini sağlayacak bir araç da çoğunun yok. Tüm bunlara ek olarak erkekler bir şekilde internet kafelerde en azından bilgisayar ve internetle tanışıyor olsalar da “kız kısmısı internet kafeye gitmez, erkeklerin arasında ne işin var” gibi yaklaşımlar sebebiyle bilgisayarla bile tanışmamış çok fazla kadın var bu ülkede. Bunlar nasıl etkiliyor sorusu için aklıma gelen ilk örnekler.

 5. Yazinin belki sadece bir kismi ama olsun. Universite tercihlerinde genel olarak baski var cocuklarin ustunde. Sadece kadinlar veya bilgisayar muhendisligiyle kisitli degil. Insanlar zorla istemedikleri bolumlere gonderiliyor. Annem hala hic bir cocugum tip okumadi diye uzuluyor. O kadar zorlayamadi bizi ama genel olarak durum boyle degil.

  Bu tabi kadinlar uzerinden daha fazla. Yanimdan ayrilmasin ayni sehirde okusun faktoru falan bile isin icine giriyor sanki.

Yorum yapmak için