Kadın Yazılımcı Olmanın Zorluğu Nereden Geliyor?

Seher Y —  6 Haziran 2014 — 7 Comments

Kadın yazılımcı olmak neden zor? Bu zorluk nereden kaynaklanıyor düşündünüz mü?

Zannediyorum ki bunu en çok düşünenlerden biri bendim. Ta ki cevabını bulana kadar. Aslında bir çok sebep mevcut. İnsanların hala kadın yazılımcı fikrini kabullenememesi bu sebeplerin en başında geliyor bana göre. Kadın yazılımcı olmaz ve benzeri cümleleri çok sık duyuyorsanız eğer dikkat edin. Moralinizin bozulmasıyla başlayıp, bu fikri kabullenmenizle son bulacak bir süreçle karşı karşıya olabilirsiniz. Böyle bir durumda ne yapılmalı peki?

Öncelikle kendinize güvenin, aksi takdirde kendinize olan inancınız da yıkılacaktır. Hiç birimiz uzman olduğumuz konuları pat diye öğrenmiyoruz. Yavaş yavaş deneyerek, hata yaparak doğru olana ulaşıyoruz. Bu yüzden geri planda durmayın. Maalesef biz bayanlar bu konuda pek iyi değiliz. Okul hayatında, iş hayatında yada başka bir alanda erkekler daha cesur davranıyorlar. Bir projeye başlarken tereddüt içerisinde kalmak sizi sadece geri planda bırakıyor. Nereye kadar böyle gidebilir ki? Açıkcası bir şeyler yapmadan denemeden öğrenebilmek pek mümkün değil. Ayrıca neden yapamayasınız ki herkes gibi siz de oraya belli aşamalardan geçerek geldiniz. Yani kadın yada erkek farketmez aynı koşullarda bir projeye başlayacaksanız geri de durmaya gerek yok. Denemekten ne zarar gelir ki? Yapamayabilirsiniz olsun bir daha denersiniz. Beklemekten iyidir emin olun 🙂

İnsanların düşünceleri sizi çok etkilememeli. Sadece payınıza düşeni alın ve gerisini bırakın. Hangi meslekte olursa olsun kendinize güvenin ve bir adım öne çıkın. Eğer yazılımcıysanız kahvenizi alın, bilgisayarınızın başına geçin ve başlamaya cesaret edemediğiniz projenize başlayın.

Seher Y

Posts

Özgür yazılımcı, öğrenmeyi, okumayı, araştırmayı , yazmayı ve kadın yazılımcılara destek olmayı sever.

7 responses to Kadın Yazılımcı Olmanın Zorluğu Nereden Geliyor?

 1. Cesur ve Özgüven dolu Bir yazi (Haklı olarak) Tebrikler. Tam gaz Devam Cok Iyisiniz Kadın yazılımcı olarak.

 2. Seher Yılmaz 7 Haziran 2014 at 10:00

  Çok teşekkür ederim devamı gelecek 🙂

 3. Yazınızı okudum ama başlıktan biraz uzak buldum. Kadın yazılımcı olmanın zorluğu nereden geliyor demişsiniz ilk paragrafta “insanlar şöyle der falan ” gibi bahsetmişsiniz kadın yazılımcı olmanın zorluğu bu mudur tartışılır gerçi ama neyse asıl takıldığım nokta ; yazınızda daha çok bu zorlukla nasıl baş edileceği hakkında yazmışsınız. Bu eleştiriyi yapmak istedim çünkü sırf başlıktan dolayı oluşan bir meraktan ötürü yazınızı okumak istemiştim.
  Daha iyi yazılarınız için başarılar.

 4. Seher’de ne cevher varmış da, haberimiz yokmuş!

  Kadın Yazılımcı bloguna ilk yazı olarak çok başarılı. Eğer ilk blog yazısı denemesi ise, çok ekstra başarılı.

  Kadın yazılımcı olmanın zorluğu, diğer insanların düşünce, fikir ve davranışlarından ileri geliyor genel olarak zaten. Kadınların kendilerini geride tutmaları da, -muhtemelen- diğer insanlardan aldıkları ve algıladıkları toplumsal kültür ile ilgili…

  Google’da sık kullanılan bir laf vardır: “Af istemek, izin istemekten iyidir!” Doğru bildiğinizi yapmaktan çekinmeyin. Bazen bir şeyleri kırıp dökse de!

  • Seher Yılmaz 8 Haziran 2014 at 21:45

   Yaşar hocam ilk blog yazımdı. Daha iyilerini bundan sonra yazmaya çalışacağım.
   Haklısınız aslında kadınların zorlanma sebebi(bir çoğu) toplumdan kaynaklı. Ve malesef ki kadınları geri planda tutan bir tavırla hareket eden ama aynı zamanda böyle davrandığını kabullenmeyen de birçok kişi mevcut. Zamanla düzelmesini temenni ediyoruz.
   Desteğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

 5. Erkekler daha özgür yetiştiriliyor. Her şey daha 1 yaşındaki erkek çocuğunun bahçede çıplak dolaşırken, kızın öyle dolaşamamasından başlıyor. 5 yaşında erkek bakkala gidiyor, kız gidemiyor. 15 yaşında erkek her yere izinsiz gidiyor, kız sürekli hesap veriyor. Sonra risk alamayan, hata yapmaktan korkan kadınlara sahip oluyoruz toplumda. “Okul hayatında, iş hayatında yada başka bir alanda erkekler daha cesur davranıyorlar.” yazmışsınız, sebebi bu işte.

 6. Meslektaşlarımı her zaman desteklerim,hele ki bir bayansa..umarım Türkiye’de teknoloji sektöründe bu önyargıları aşabilirsiniz.

  Kod Adı Yazılımcı
  http://www.kodadiyazilimci.com

Yorum yapmak için