Kadınlar gerçekten daha iyi kod yazıyor mu?

Kader Sucuk —  16 Şubat 2016 — 1 Comment

Birkaç gün önce çıkan bir haber, github repolarını inceleyen bir grup araştırmacının, kadınların yazdığı kodların erkeklere göre daha yüksek kabul aldığını yazdı. Ardından epey yerde de çıktı bu. Tabi ki başlıklar “kadınlar daha mı iyi kod yazıyor” gibi sansasyonel. Sağolsunlar bana da pek çok arkadaşım bir sürü kanaldan iletti bunu. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim :). Hazır yeri gelmişken bende birkaç şey söylemek istedim konuyla ilgili.

Böyle bir araştırmadan yola çıkılarak kadınların daha iyi kodlayabileceklerini söylemenin biraz zorlama bir sonuç olduğunu düşünüyorum (Ha belki de öyledir ama bunun için github repolarından daha somut, bilimsel veriler lazım). Diğer meslek gruplarında da olduğu gibi, bu işi cinsiyetinden ötürü bazı insanların daha iyi yapabileceklerini söylemek bana mantıklı gelmiyor. Diyeceksiniz ki peki neden böyle bir sonuç çıkmış. Bence en mantıklı sebep; özgüveni dağları aşan ama b.k gibi de kod yazan erkek yazılımcı sayısının kadınlardan bir hayli fazla olması. Dunning-kruger sendromu gibi bu biraz. Onlar erkekler adına ortalamayı o kadar düşürüyorlar ki biz kadınların biraz özenli işleri öne çıkıyor demek.

Ayrıca araştırmada asıl öne çıkması gereken nokta sanırım kadınların kodlarının kabul edilme oranının, yazanın cinsiyeti bilindiğinde düşüyor olması. İşte cinsiyetçilik dediğimiz şey tam da burada başlıyor. Hayatınızın herhangi bir alanında, mesela burada meslek alanında değerlendirilme başlıklarınızdan biri hiç ‘cinsiyetiniz’ oldu mu? Daha geçen hafta koca koca şirketin koca koca bir IT yetkilisi kadından yazılımcı olmaz gibi bir laf yumurtladı. Oldukça tepki çektiği gibi, bu olayı abarttığımızı düşünenler de oldu. Hayır abartmıyoruz! Hali hazırda hayatımı kazandığım ve severek yaptığım bir işi, biri aslında yapamayacağımı söylerse ve sebep olarak da kadın olmamı öne sürerse tabi ki anlayış beklemeyecek, çok üzgünüm. Çiçeğe benzetilmek yada türünün az bulunan örneği olmak değil, meslektaşlarımızla eşit muamele görmek, sadece işimiz çerçevesinde değerlendirilmek istiyoruz.

Merak edenler için ilgili haber linki vereyim.

http://www.iflscience.com/technology/women-are-seen-better-coders-only-if-their-gender-isnt-known

Kader Sucuk

Posts Twitter

Uzun yıllardır web teknolojileri ile ilgileniyorum. Kadın Yazılımcı topluluğu kurucularındanım. Daha önce pek çok etkinlikte Ruby on Rails atölyeleri düzenledim. Django Girls etkinliklerinde mentörlük yaptım, organizasyonlarda yer aldım. Bildiklerimi paylaşmayı ve öğrenmeyi seviyorum. Kadınların bilişim sektöründe daha görünür olmasını önemsiyorum. Özgür yazılım destekçisi ve LKD üyesiyim.

One response to Kadınlar gerçekten daha iyi kod yazıyor mu?

  1. Bu işin cinsiyetle bir ilgisi olduğunu düşünmeyenlerdenim. Olay kafada ve ilgide bitiyor. Ne yazık ki kadın yazılımcıların sayısı oldukça az olduğu için sanki erkek işiymiş gibi bakılıyor. Ben okurken de durum böyleydi. Bilgisayar mühendisliği okumaya gelmiş bayan arkadaşların ilgisi, o bölüme yakışmayacak derecede azdı ve çoğu kod yazmaya bile korkuyordu, üşeniyordu. Erkeklerden de ilgisiz olan vardı ama oranladığımız zaman yine erkeklerin ilgi oranının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bence bayanların da bu sektörde daha çok var olması, yazılım dünyasına renk katacaktır. 🙂

Yorum yapmak için