Getir Hackathon ve Kadın Yazılımcılar

Tuğba Cevizci —  16 Mart 2016 — 2 Comments

12742398_10208677811532203_5346496849823993408_n

Geçtiğimiz haftasonu, yani 19-21 Şubat tarihleri arasında yapılan, Türkiye’nin yeni startuplarından Getir‘in düzenlemiş olduğu hackathona katılma fırsatı buldum. Amaç verilen bir konu hakkında Backend Node.js, MongoDB, Redis, Android ve IOS gibi yeni teknolojileri içeren bir mobil uygulama geliştirmekti. Birbirinden değerli mentörler bilgi ve tecrübeleriyle bize destek oldu. Yapılan projeler de açık kaynaklı olarak Github‘ta yayınlandı. Buradan hackathonu düzenleyen ekibe ve Nazım Salur‘a ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

19 Şubat Cuma günü başlayan hackhaton, 80 civarı katılımcısıyla son dönem düzenlenen benzer etkinliklere nazaran hatırı sayılır bir katılımcı sayısına sahipti. Ancak katılımcılar arasındaki kadın geliştirici oranı, maalesef %5 gibi düşük bir seviyede kaldı. Kesinlikle, bu ve benzeri etkinliklere daha yoğun katılım göstermeliyiz.

Öncelikle bu oranın nedenlerini düşünmek ve irdelemek lazım. Bu konuyu birkaç gün önce mail grubumuzda tartışmaya açtım. Anladığım kadarıyla; sektörde, yazılımcı kadınlara önyargılı insanlar var ve kadınların özgüvenini kırıyorlar. Kendi alanında çok iyi yerlere gelmiş kadınlar bile hala özgüven problemi yaşıyor. Bunun nedeni toplumsal baskılar olabilir. Ya da kadınların her zaman erkeklerin arkasında kaldığı fikri veya tek başına olduklarında beceremeyeceklerini düşünmeleri… Belki de düşüncelerimiz ve fikirlerimiz yıkıcı bir şekilde eleştirile eleştirile bu durumu normal görmeye başlamışız. Pozitif ayrımcılık ile doğrudan bize hitap edilmediği sürece ön plana çıkmıyoruz.

Peki tüm bunları aşmamız için ne gerekli ?

Daha çok başarılı kadın örneği görmeliyiz ki kendimiz de yapabileceğimizi anlayalım. Özellikle başardığımızda yüksek sesle söyleyelim ki, teşvik edelim. En önemlisi de, etkinliklere katılmak bile kabuğumuzu kırmamıza yardımcı olur, katılalım.

Siz, kadınların katılımının düşük olmasını neye bağlıyorsunuz?
Hackathon’lara gelmeyen kadın yazılımcılar, neden gelmiyorsunuz?

Tuğba Cevizci

Posts Twitter Facebook

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden 2015 yılında mezun oldum. Sakarya Üniversitesi için Saü Özgür Yazılım Topluluğu kurucu başkanı olarak 2 sene çalışmalar yaptım.

2 responses to Getir Hackathon ve Kadın Yazılımcılar

 1. İstanbul’da yapılan ilk hackathon’a gitmiştim. O zamanki iş arkadaşlarımı ben ikna etmiştim diye hatırlıyorum. Hatta yazı yazmışım: http://www.safkanyazilim.com/safkan-yazilim-hack-the-hackathondaydi/

  Şöyle yazmışım eleştiri olarak (‘komik’ yazan yerleri ‘rezil’ diye okuyun, o zamanlar diyememişim):
  “… Microsoft tek Windows 8 uygulaması yapan ekibe verdi ödülünü. Aslında biraz komik oldu. Çünkü projelerin arasından sönük projelerden biriydi. Microsoft’un ödülü Windows 8 uygulaması yapan birine vermesi tabi mantıklı. Ama bence bunun Hackathon’un başından belirtilmesi gerekiyordu. Belki o zaman ekiplerin yarısı Windows 8 uygulaması yazacaktı. Ve yazmasalar bile herkes bilecekti ve bu komik durum oluşmayacaktı.

  Ödül alan proje sönük proje idi diyorum ama öte yandan şöyle de bir durum vardı. Sunumu yapılan projelerin 2 günlük bir emeğin sonucu olmadığı çok belliydi. Aslında birçok geliştirici halihazırda çalışmakta olduğu projeyi getirmiş belki orda 1-2 gün daha uğraşmış ve sonra da sunumunu yapmış. Hackathon’un esprisi biraz etkinliğin orda başlaması hatta ekiplerin orda oluşması. Diğer hackathonlarda bu, etkinlik konusunun veya verisinin veya API’nin etkinlik başlangıcında belli olması ile doğal olarak sağlanıyor. O açıdan eksiklik vardı. Ödül alan proje Hackathon’da başlamış bir proje olduğu anlaşılıyordu. Sönük kalmasının nedeni buydu diye düşünüyorum. ”

  Ve bu hackathondan sonra da bir daha arkadaşımı ikna edemedim. Organizasyon iyi değildi. Ve benzer eleştirileri başka hackathonlar için hala duyuyorum.

  Benim aklıma gelen sebeplerden biri seni çağıran veya seninle beraber gidecek bir arkadaşının olmaması. O zamanlarda Yaşar ve Orhan’ı ikna edemeseydim hayatta gitmezdim. Hiç tanımadığım kalabalıklara girip ‘hadi ekip olalım’ diyip arkasından beraber iş yapmam çooook zoooorr.. Muhtemelen bu da kadınlara özel bir durum değil developer’lara özel bir durum. Bu arada Ahmet Alpat’ın da hackathon’da görevli olduğunu duymuştuk. Oralarda bir tanıdık olması da gitmemizde etkili olmuştu diye hatırlıyorum.

  Şimdi neden gitmiyorum? Şu yukardaki gibi bir organizasyon rezilliğine girmek istemiyorum. Millet dışardan projesini yapıp bir kısmını orda yapıp ödülü kapıyor. (Bunun hala devam ettiğini duyuyorum.) Belki dışarda yandan o şekilde yaptığım bir iş olsa tanıtım amacıyla katılmam mantıklı olur. Bir diğer sebep, 2 ya da 3 günümü o şekilde harcamak istemiyorum. Evde kendi projem üzerinde çalışırım daha iyi. Üstüne uyurum, üstüne internette takılırım, üstüne istediğim arkadaşımla buluşur muhabbet ederim. Bu yaşımla ilgili bir durum olabilir. 2-3 gün içinde yazılan kodun kalitesi de bir hayli b.ktan oluyor. Çak çak çabuk çıksın kafasıyla yazılıyor. Özellikle zevk aldığım bir kod yazma hali değil. İşyerlerinde bunu yapmak zorunda kalınca kızmıyor muyuz?

  Bayağı bir gömdüm şimdi hackathon’ları ama… 🙂 Benim tecrübem bu yönde. Zevk alan birileri belki bana faydalarını anlatır yorumlarda. 🙂

 2. Bence sizin yapamamanızın nedeni “klasik Türk insanı olmanız”. Bir de cinsiyet olarak kadın grubuna mensup olmanız her şeyi iyice zora sokuyor. Neler düşünüyorsunuz Allah bilir. Geldiğinzde tüm erkekler size bakacak vb. Öyle bir şey olmayacak. Yazılımcı adam bir şekilde işinde gücünde adamdır. Olmasa bile en azından sizi “zor duruma” sok(a)mayacak adamdır. Gerçekçi olun. İmkansız sanılan şey çok kolay. Bu kadar malın arasından her türlü sıyrılırsınız. O kadar çok mal var ki “erkek yazılımcıyım” diye dolaşan… Ağzımı daha fazla bozmadan, sayınızın artması dileğiyle. Yoksa ben kiminle evleneceğim…

Yorum yapmak için