Python İle Oyun Geliştirme

Seher Y —  3 Şubat 2015 — Yorum bırakın

Python ile kod yazmak büyük bir avantajdır. Aynı zamanda öğrenilmesi ve kullanılması basit bir dildir. Bu sebeple bu dilde az kod yazarak çok iş yapılabilir. Neredeyse bütün platformlarda çalışması da diğer bir artı yönüdür. Bu dilde oyun geliştirmekte oldukça rahattır.

Pygame Modülü

Python’da oyun geliştirmek için Pygame oyun modülü kullanılabilir. Pygame oyun modülü Python dilini kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde oyun geliştirmenizi sağlar. Pygame modülü, video, ses, görüntü gibi birçok medya türünü destekleyen bir arayüz sağlar. Ayrıca klavye,fare, joystick gibi birçok birimlerle arayüzler arası etkileşimi sağlar.

Pygame gücünü SDL kütüphanesinden almaktadır. SDL kütüphanesi C ve Assembly dilinde yazılmış ve birçok optimizasyondan geçmiş oldukça hızlı bir kütüphanedir.  Pygame, C diline göre yaklaşık 20 kat yavaş çalışmasına rağmen çok güçlü bir modüldür. Aynı zamanda Pygame’de geliştirdiğiniz uygulamaları diğer işletim sistemlerinde çok rahat kullanabilirsiniz.

437

Pygame‘in kendi web sayfasından daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Buradan Pygame ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz, indirebilirsiniz, dökümanlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Pygame’de geliştirilmiş bazı oyunları buradan inceleyebilirsiniz.

2014 Ocak ayına kadar Pygame ile oyun geliştirilmesini desteklemek amacıyla her hafta Pyweek adında bir yarışma düzenleniyordu. Pyweek sitesinden geliştirilmiş oyunları da inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda buradan geliştirilmiş oyunları da indirebilirsiniz.

Pygame’i incelemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Python bilmeseniz bile çok zorlanmadan öğrenebilirsiniz. Oyun geliştirmek için gerçekten çok güzel bir modül. Umarım sizlere Pygame ile ilgili faydalı bir yazı olmuştur.

Seher Y

Posts

Özgür yazılımcı, öğrenmeyi, okumayı, araştırmayı , yazmayı ve kadın yazılımcılara destek olmayı sever.

No responses to Python İle Oyun Geliştirme

Yorum yapmak için