WTK İzmir – Kadın Yazılımcı

Esra Altıntaş —  20 Mayıs 2014 — Yorum bırakın

Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde Kadın Yazılımcı grubu olarak İzmir Ege Üniversitesi Web Teknoloji Konferansı’na gittik. Konferansa katılım çok fazla değildi. Ne yazık ki katılan kadın yazılımcı sayısı yok denecek kadar azdı. 

Konferansta Hilal Seda Yıldız ve Nesrin Kalender ile birlikte etkinliğin son konuşmacıları olarak kadın yazılımcı grubuna nasıl dahil olduğumuzdan bahsettik. Biz gruba dahil olmadan önce kadın yazılımcı fikrinin nasıl oluştuğundan, kadın yazılımcılar olarak neler yaptığımızdan, bizlerden başka kadın yazılımcıların neler yaptığından ve neler yapabileceklerinden konuştuk. Ve eğitim sistemi ve aile yapısının bazı olumsuz yanlarının  “kadından yazılımcı olur mu?” düşüncesini nasıl tetiklediği üzerine düşündük.

Konuşmamızı dinleyen kadın sayısının neredeyse %1 olması bizi çok üzdü. Tüm yazılımcılar kadın olsun, hiç erkek yazılımcı olmasın diye bir düşüncemiz yok, bu konuda yanlış anlaşılmak istemeyiz. Konusu kadın yazılımcılar olan bir konuşmayı kadın yazılımcıların da dinlemesini ve orada bahsettiğimiz konularda onların da ortak sorunları var mı dinlemek isterdik. Onlar da bize fikirler verebilirdi. Bu yazımı okuyan bilişim dünyasının kadınları umarım bir sonraki etkinliklere daha fazla katılırlar.

Konferansta öğle yemeğimizden akşam yemeğimize kadar her şeyi düşünmüşlerdi, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

(Bu yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz)

Esra Altıntaş

Posts Twitter Facebook

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi. Özgür yazılımcı. Yemek de yapar türkü de söyler kod da yazar.

No Comments

Be the first to start the conversation.

Yorum yapmak için