PHP Women geliyor!

Ege Orhan —  27 Nisan 2018 — Yorum bırakın

Geçtiğimiz cumartesi günü, eski ve güzel bir İstanbul mimarisine sahip geniş tavanlı bir salonda çok güzel bir etkinliğin hayalini kurduk, planladık, işleri bölüştük. Bu yazımda sizlere bu güzel günden aklımda kalanlardan ve 19 Mayıs’daki PHP Women etkinliği için neler planladığımızdan bahsedeceğim.

PHP Women fikrini Emir Karşıyakalı Twitter’den ilk paylaştığından beri, bu etkinlik fikri beni çok heyecanlandırıyordu. Tarih netleştikten ve içerik kabaca belli olduktan sonra bu heyecan artarak devam etti. 21 Nisan 2018 cumartesi günü, benim de Ankara’dan gelerek katıldığım toplantı saat 10:00’da tatlı bir kahvaltı eşliğinde başladı. Daha önceden DjangoGirls etkinliklerinden tanıdığım sevgili Kader Sucuk ve Linux Yaz Kampında tanıştığım sevgili Ayşe Bilge Gündüz dışında katılan herkesle ilk kez yüzyüze tanıştım. Daha önce Eskişehir’de iki tane DjangoGirls atölyesi düzenlemiş olsam da, ilk kez böyle büyük bir organizasyonun içinde yer alacağım için çok gergindim. Bu gerginliğim kahvaltının sona ermesiyle yerini yeni şeyler öğrenmenin neşesine bıraktı.

İlk olarak anlatacağımız konulara göz attık. Özellikle Laravel konusunda her mentör farklı seviyede olduğu için, Emir Karşıyakalı bize harika bir oylama sistemi hazırlayarak hem sorularımızı cevapladı, hem de bilgilerimizi tazelememizi ve eşitlememizi sağladı. Bu dersin ardından, günün en eğlenceli bölümüne geldik: Takip edeceğimiz tutorial’ı ve etkinliğin nasıl şekilleneceğini konuşmaya. Etkinlik PHP Conf.’un bir parçası olacağı için, biz daha çok; katılımcılara neler katabileceğimizi ve anlattacağımız konuları konuştuk.

Her mentör farklı dillerde yazılım geliştirdiği için harika bir mozaik vardı. Laravel’i diğer frameworklerle birleştiği ve ayrıldığı noktaları görme şansımız oldu. Gün biterken yeni şeyler öğrenmenin neşesi ile yorgun ama çok mutlu ayrıldık.

Yazıma son verirken başvurular 1 Mayıs’da son bulacak, daha ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz. 

Gönüllü ya da mentör olmak için, yine etkinliğin websitesindeki iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

19 Mayısta PHP Women’da görüşmek üzere.

 

Ege Orhan

Posts

2017 yılında hayallerimin bölümü olan Anadolu Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldum. Özel bir şirkette geliştirici olarak çalışmaktayım. Sevginin gücüne ve bilginin özgürlüğüne inanıyorum.

No Comments

Be the first to start the conversation.

Yorum yapmak için