Rails Girls Ankara Etkinliği’nin Hikayesi

Sezen Balibeyoğlu —  3 Mart 2014 — Yorum bırakın

Rails Girls Ankara 2014Rails Girls Ankara Finlandiya’da başlayan bir kodlama hareketinin bir parçası olarak Ankara’ya geldi. Kadınlar için bir aktivite düzenlemeyi konuşurken arkadaşlarımızdan biri “Rails Girls diye bir etkinlik var biliyor musunuz?” dedi, ve biz kendimizi bir anda etkinlik günü üzerimizde Rails Girls logolu t-shirtlerle hayal ederken bulduk. Daha önceden bu etkinlik Türkiye’de bir kez İstanbul’da gerçekleşmişti. Biz işletme öğrencileri olarak Ruby on Rails ne demektir, ne işe yarar bilmiyorduk. İstanbul organizasyonunu yapan ekibe ulaştık. Upuzun mailleriyle bizi çok desteklediler. Hatta kendileriyle ODTÜ’de katıldıkları bir etkinlikte tanışma fırsatı da bulduk. Bu yazı aracılığıyla Kader Sucuk ve Ender Ahmet Yurt’a da bir kez daha teşekkür etmiş olalım.

Öncelikle Rails Girls sitesinde bulunan başvuru formunu doldurduk. Heyecan dolu bir mail aldıktan sonra çalışmaya başladık. Etkinliği yapmamız için mentor ve sponsor bulmamız gerekiyordu. Bu noktada en başta zorlanmadık dersem yalan olur. Çabalarımız sonucu mentorlarımızı ve sponsorlarımızın büyük çoğunluğunu belirledikten sonra sıra web sitesinin hazırlanmasına gelmişti. O kısım özellikle benim için tam bir kabustu. Ben koddan anlamayan bir insan olarak GitHub’a girip her gün kara kara düşünürken HızlıÇeviri.net olarak sponsorumuz olan Serkan beni büyük bir stresten kurtararak siteyi yaptı. Bu arada ben de html kod nedir onu görmüş oldum. Siteye Rails Girls Ankara linkinden girebilirsiniz.

Bu sırada Ankara’nın çok bilinen sanat merkezi CerModern bu etkinliğe ev sahipliği yapmak istediğini söyledi. Biz Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştireceğimiz etkinliğin yerini CerModern’e kaydırdık ve Ankaralıların daha rahat ulaşabilecekleri bir mekan seçmiş olduk.

Site çıkar çıkmaz daha biz basın bültenini hazırlarken, mentorlarımız ve arkadaşlarımız sitenin linkini ve başvuruların başladığını kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başladılar. Henüz site yarım, program ve yapılacağı yer tam belli değilken ilk günden 30 üzerinde başvuru aldık. Etkinliğin haberinin kodcu.com, Eticaretmag, Webrazzi gibi yerlerde yayımlanmasıyla bu sayı katlanarak arttı. Ekip de nasıl eleme yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

Organizasyon süreci yorucuydu ama daha etkinlik gerçekleşmeden o kadar çok tebrik aldı ki şimdiden bu yorgunluğa değdiğini söyleyebilirim. Destek olan herkese, başta sponsorlarımıza, mentorlerimize şimdiden çok teşekkür ederim.

Sezen Balibeyoğlu

Posts

No Comments

Be the first to start the conversation.

Yorum yapmak için