Yazılımcı Kadınlar ve Kariyer Yolculukları – XIII

Kader Sucuk —  13 Ağustos 2020 — 1 Comment

Bilgisayar Mühendisliği – Sena Pekşin

Tercih döneminin başladığı şu günlerde yazılım kariyeri yapmak isteyen arkadaşlara ilham vermesi amacıyla bu yazı serisini planladık ve sektörün bilinen isimleri ile röportaj yaptık. Serinin ilk oniki yazısına şuradan ulaşabilirsiniz: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI ve XII İyi okumalar!

Merhaba Sena. Hangi üniversiteden mezunsun?

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden taptaze yeni mezunum.

Hangi dersleri aldın?

Genel Mühendislik dersleri , Programlama dilleri, Veri Yapıları, İnternet Programlama , Nesneye Yönelik Programlama, Bilgisayar Grafikleri, Algoritmalar ve Programlama, Sinyaller ve Sistemler, Devre Teorileri, C Programlama, Görsel Programlama, Veritabanı Yönetim Sistemleri, Hesaplama Kuramı, İşletim Sistemleri, Bilgisayar Mimarisi , Tasarım Desenleri ,Yazılım Mühendisliği, İleri Görsel Programlama, Yönetim Bilişim Sistemleri , Bilgi Güvenliği ve Penetrasyon , Bigisayar Ağları derslerini aldım.

Okulun Anlaşmalı olduğu şirketler var mı ?

Öğrenciler daha çok kendi imkanları ile staj ayarlamakta ve iş bulmaktadırlar. Ayrıca okulumuzun Kariyer ve Mezun Merkezi de bulunmakta. Bu merkez mezun öğrencilere rehberlik etmek amacıyla kurulmuştur. Aynı zamanda bölüm hocalarımız da staj yeri bulmakta yardımcı olmaktadır.

Kariyer yolun nasıl şekillendi?

Yolun henüz çok başındayım hatta sanırım yolu inşa etme aşamasındayım 🙂  Bana kalırsa yeni bir mezunun kariyer yolunun şekillenmesinde en önemli etkenlerden biri staj  yapmak diye düşünüyorum. Hatırlıyorum da kendime olan güvenim stajımı tamamladığım zaman gelmişti .  Bakış açım tamamen değişmişti ve  bu serüvendeki yerimi sağlamlaştırmıştım. Topluluklarda tanıştığım insanlar sayesinde kafamda artık soru işaretleri değil , çözüm önerileri yer almaya başlamıştı.

Bu bölümde mutlu musun? İyi ve kötü yönleri neler?

Bölümümde mutluyum . Okumayı seven biri olarak sürekli bir eğitim içerisinde olmak beni mutlu ediyor. Bu bölümdeyken  yeni şeyler öğrenmekten , uygulamaktan kaçmamak ve sabırlı olmak gerekiyor- değilsen de merak etme sabırlı olmayı da öğreniyorsun zamanla-. Çünkü kimi zaman gözden kaçan kod için saatlerini verebiliyorsun. Fakat başarmış olmanın hissi muazzam . Kötü yönlerine gelecek olursam sırt ağrılarına ve gözlerinize dikkat edin 🙂

Bazen bırakıp tamamen farklı bir şeyler yapasın geliyor mu? O anlar genelde neden kaynaklanıyor?

Aslında ikinci sınıfa kadar bölümü bırakmayı çok düşünüyordum. Herhangi bir olumsuzlukta ‘bölümü bırakıyorum ben ya ’  der dururdum.  Nedeni genelde kendimi eksik hissetmemden dolayı kaynaklanıyordu. Kendinizi bölüm içerisinde başkaları ile kıyasladığınızda bu his peşinizi bırakmıyor. Ne zaman ki kendimi başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçip, harekete geçtiğimde kendimi daha iyi hissederken buluyordum. Sanırım enerji ile ilgili . Evrene ne gönderirsen ruhuna o yansıyor. Şu an, iyi ki bu bölümden mezunum diyorum…

Hangi topluluklar içerisinde yer alıyorsun? Sana faydası olduğunu hissettin mi?

Kadın Yazılımcı ile tanışmamız birinci sınıfa dayanmakta. Birinci sınıfta katılmış olduğum Kadın Yazılımcı etkinliği sayesinde birçok yeni insan ile tanışma fırsatının yanı sıra kendi üniversitemde  katılmış olduğum etkinliği organize ettim.  Derken okulumuzda bir grup arkadaşımız ile Yapay Zeka Topluluğu kurduk ve bir süre yönetim kurulunda görev aldım. Kulüp içerisinde kendimizi geliştirip , birbirimize destek olarak öğrendiklerimizi paylaşıp projeler ürettik. Birlikte güzel çalışmalar yaptık. Topluluklarda yer almış olmam,  belki de üniversite yıllarımı daha kıymetli hale getiren ve birçok açıdan kendimi geliştirebildiğime inandığım en önemli aktivitelerden biri.

Çok teşekkürler Sena!

Kader Sucuk

Posts Twitter

Uzun yıllardır web teknolojileri ile ilgileniyorum. Kadın Yazılımcı topluluğu kurucularındanım. Daha önce pek çok etkinlikte Ruby on Rails atölyeleri düzenledim. Django Girls etkinliklerinde mentörlük yaptım, organizasyonlarda yer aldım. Bildiklerimi paylaşmayı ve öğrenmeyi seviyorum. Kadınların bilişim sektöründe daha görünür olmasını önemsiyorum. Özgür yazılım destekçisi ve LKD üyesiyim.

Trackbacks and Pingbacks:

  1. Yazılımcı Kadınlar ve Kariyer Yolculukları – XIX | Kadın Yazılımcı - 14 Ağustos 2020

    […] ilk onsekiz yazısına şuradan ulaşabilirsiniz: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV, XVI, XVII ve XVIII İyi […]

Yorum yapmak için